05.06.2020
NOC KOSTELŮ
Noc kostelů v litoměřické diecézi

Noc kostelů v litoměřické diecézi

Archiv 2019 – 7. 6. 2019 | Litoměřice

Celkový počet vstupů v 211 otevřených objektech je odhadován na více než 32 tisíc a zapojilo se deset církví. Největší zájem zaznamenaly již tradičně prohlídky varhan a varhanní koncerty, výstupy na věž, prohlídky jindy nepřístupných prostor, koncerty či programy pro děti. Lidé rovněž vítají možnost zapálení svíčky za své blízké.

První ohlasy od pořadatelů i návštěvníků vyzdvihují především příjemnou atmosféru, poklidný průběh a velkou spokojenost. V příhraničních kostelech přivítali také návštěvníky z Německa. Lidé projevovali zájem o stav kostelů, např. v Josefově Dole – Karlově se rozběhla debata o možnosti obnovení kaple, která v současné době není využívána. V Jedlce naopak návštěvníci obdivovali, jak se kostel podařilo obnovit, neboť někteří jej znali pouze z dob dávno minulých. Tradiční i netradiční koncerty byly mnohdy zakončeny ovacemi ve stoje, jako například vystoupení sboru Audite Silete a kapely Retrosong v Modlanech. Noc kostelů je i příležitostí k milým setkáním po mnoha letech, v Zahrádkách se takto potkali po 21 letech kněz a vystupující loutnista.

Každému, kdo se na akci jakkoliv podílel, patří veliké poděkování. Díky dobrovolníkům všech věkových kategorií a návštěvníkům, kteří jsou otevření poznávání nového, je Noc kostelů tak krásnou a úspěšnou akcí. Již nyní se všichni těší, co přinese příští ročník.

Fotografie si můžete prohlédnout zde a na facebookové stránce Biskupství litoměřického.

Jste-li z litoměřické diecéze a chcete si Noc kostelů o kousek prodloužit, můžete se zapojit do soutěže. Biskupství litoměřické vyhlašuje již několik let v rámci Noci kostelů dvě soutěže - výtvarnou a fotografickou.

Výtvarná soutěž na téma „Noemova archa“ je určena dětem do 15 let a probíhá ve třech kategoriích:

I. děti do 6 let

II. děti 7-11 let

III. děti 12-15 let

Technika tvoření je libovolná. Děti budou odměněny hrnečky, puzzlemi apod.

Výtvarné práce zasílejte na adresu: Biskupství litoměřické, Dómské nám. 9, 412 88 Litoměřice

Obálku označte heslem „SOUTĚŽ“

Na zadní stranu obrázku je důležité uvést: Jméno a příjmení dítěte, věk, adresu a popř. e-mail (adresa může být i na školku, školu v případě většího množství prací).


Fotografické soutěže se mohou zúčastnit návštěvníci starší 16 let. Její téma je stálé a zní „Tvář kostela aneb exteriér kostela objektivem fotoaparátu“ (snímek by měl být něčím zajímavý, může se jednat i o detail – věž, okno apod.).

Fotografie zasílejte na e-mail [email protected], do předmětu napište heslo „Soutěž“

Prosíme, uvádějte své jméno a příjmení.


Obě soutěže budou ukončeny 15. července 2019, vítěze zveřejníme v srpnu.

Soutěž probíhá pouze v rámci litoměřické diecéze.

Ceny pro vítěze věnovala společnost Český porcelán, a.s., Dino Toys s.r.o. a Biskupský pivovar u sv. Štěpána.

 


Další aktuality

Noc kostelů 2020

Noc kostelů 2020

30. 6. 2019 | ČR

Noc kostelů se bude konat v pátek 5. června 2020.

více …

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube