28.05.2021
NOC KOSTELŮ

Pozdrav Petry Peckové

Mgr. Petra Pecková

Moc Vás zdravím ze Středočeského kraje! Zdravím všechny, kteří se na akci Noc kostelů chystají, všechny, kteří ji podporují a také všechny, kteří se zapojují do její organizace. Zvlášť nyní, v podmínkách, kdy se cokoli plánuje jen velice složitě.

Každému z nás se při slovu kostel vybaví nějaká emoce či vzpomínka, ať už jsme věřící, nebo ne. Ve Středočeském kraji máme stovky a stovky malých kostelů, které v životě lidí hrají velkou roli. Někomu se vybaví vlastní svatba a zvonění zvonů, křtiny, nebo také smutné chvíle loučení s někým blízkým. Někdo kostely vnímá jako stavby, které dokazují řemeslný fortel našich předků a místa, kudy kráčela historie.

Kostely jsou magická místa a já jsem ráda, že díky Noci kostelů je můžeme poznat zase trochu z jiné stránky. Zatím nevíme, jak moc akci ovlivní pandemie koronaviru. Těší mě, že i přes tuto nejistotu se hlásí stovky kostelů a modliteben. Uvidíme, zda se budou moci konat i doprovodné programy, ale to není podstatné. Důležitá je možnost na chvíli se zastavit v této mimořádné době, nechat plynout myšlenky a cítit sounáležitost s druhými. Vzít s sebou své blízké, povídat si, sdílet zážitky. A ještě mě napadlo - zkuste se letos rozhlédnout okolo sebe a vzít s sebou někoho, kdo je osamělý…

Ať už si vyberete ten Váš kostel, který máte na dosah, nebo se vydáte do svého okolí, přeji Vám krásné zážitky a děkuji všem, kteří se do letošní Noci kostelů zapojili a ještě zapojí.

Mgr. Petra Pecková
hejtmanka středočeského kraje

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube