10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 10. června 2022

Povídání o záchraně hliněných synagog v Maroku, Tobiáš Smolík

Synagogy i celé židovské čtvrti uplácané z hlíny jsou nenápadným pokladem jižního Maroka. Jak vypadalo pátrání po židovské architektuře v saharské poušti?

Tobiáš Smolík vedl tři expedice mapující hliněné synagogy a židovské čtvrti v jižním Maroku. I nadále působí ve vedení meziuniverzitního výzkumného projektu Jewish Traces in Southern Morocco. O tomto výzkumu hovořil i v rámci specializovaného přednáškového cyklu na FF UK a přednášel na výroční konferenci Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS).

Informace o kostele

WWW: http://synagoga.webnode.cz/

Adresa kostela: Valdecká 408/1

GPS: 49°50'5.618"N, 13°54'10.361"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Michal Ulrich

Historie hořovické synagogy

Se stavbou se začalo v dubnu r. 1903. Svěcení proběhlo 3.3.1904. Synagoga sloužila židovské obci až do začátku druhé světové války. V jejím průběhu byli Židé z Hořovic a okolí téměř vyhlazeni. Synagoga samotná však zůstala shodou okolností zachována a dnes patří mezi jediné tři synagogy, které se v berounském okrese zachovaly. V roce 1947 synagogu od židovské obce v Příbrami zakoupila Českobratrská církev evangelická a budova slouží jako modlitebna. Uvnitř kostela je připevněná velká mramorová pamětní deska. Na ní jsou vyryta jména členů představenstva židovské náboženské obce v Hořovicích té doby.

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube