10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 10. června 2022

Symbolika květin v liturgii, květy světců a světic

Představení květin, jejich symboliky ve vztahu ke křesťanství, liturgii a světcům a světicím. Hosté si budou moci uvázat a odnést květinu. Akce bude probíhat před kostelem, umožní-li to počasí.

Program probíhá na místě mimo kostelPřejít na mapu

Informace o kostele

WWW: http://farnost-brandys.cz/

Adresa kostela: F. X. Procházky

GPS: 50°11'14.550"N, 14°39'42.389"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Jitka Matysová

Návaznost na dopravu:

Doprava: autobusy MHD z Prahy Černý Most, Českomoravská nebo Letňany; ČD Brandýs nad Labem na trati Čelákovice-Neratovice; autobus z Mladé Boleslavi; autem rychlostní silnice R10 z Prahy na Mladou Boleslav nebo silnice 610 Praha-Kbely - Vinoř - Brandýs n. Lab.

Brandýský kostel Obrácení sv. Pavla byl postaven v letech 1541-42 italským stavitelem Matteem Borgorellim jako jedna z prvních renesančních kostelních staveb severně od Alp. Stavba byla zadána Kunrátem Krajířem z Krajku jako renesanční modlitebna Jednoty bratrské. Po převzetí panství Krajířů z Krajku Českou královskou komorou byl brandýský Sbor přeměněn na katolický kostel Obrácení sv. Pavla. V roce 1754 byl kostel barokně přestavěn. Ke kostelu náleží zvonice, jejíž dnešní čtyřboká věžovitá podoba s bání o dvou patrech vděčí přestavbě z r. 1753. Před zvonicí zaujme plastika sv. Jana Nepomuckého z r. 1755, která v letech 1857-1920 tvořila dominantu brandýského náměstí. Po dokončení rekonstrukce byla opět přenesena zpět na náměstí.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube