10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 10. června 2022

Tajemství kostelů - šifrovací hra

Šifrovací hra vás povede k jednotlivým kostelům a památníkům v Břeclavi. Zadání zde, nebo na webu www.bethseda.cz

V minulých ročnících jsme se setkali se závětí zesnulého cestovatele a podivína Theofila Křesťana, přičemž samotná závěť byl zašifrovaný plán k pokladu. Pravnuk Petr Fides plán rozluštil, což mu otevřelo v následujícím ročníku Noci kostelů další dobrodružství, v hledání ztraceného artefaktu ze staré Arménie.

Nyní jsme o rok dále a Petr Fides se probírá starou korespondencí po svém pradědečkovi. Zdá se, že narazil na další šifru. Dopis začíná takto:

Dospíval jsem a žil ve velmi zvláštní době. V době poznamenané autoritativními vládami a velkými válkami. V době, kdy se nám podařilo vyhlásit vlastní stát čechů a slováků. V době, kdy jsme o tento stát přišli a opět jej nabyli, aby nakonec, když už se zdálo, že nás čeká slunná budoucnost se rozdělil na dva státy samostatné. Zanechávám tento list jako vzpomínku na přátele, kteří neměli to štěstí aby se dožili tak vysokého věku jako já, ale navždy se zapsali nejen do mé mysli, ale i do paměti národa.

Další část dopisu vypadá jako nahodilé poznámky. Z minulých zkušeností je jasné, že se opět může jednat o šifru. Petr Fides se vydává na cestu, během které bude odhlaovat jednotlivá místa a dešifrovat další a další indicie. Přidáte se k němu?

Dopis Theofila Křesťana naleznete na stránkách www.bethseda.cz , nebo na stránkách www.nockostelu.cz pod odkazem břeclavského kostela Českobratrské církve evangelické.

DOBRODRUŽSTVÍ MŮŽE ZAČÍT 10.6 2022 OD 18:00

Externí WWW odkaz: Bethseda je volnočasové středisko provozované Českobratrskou církví evangelickou v Břeclavi

Informace o kostele

WWW: http://www.ccebreclav.cz

GPS: 48°45'30.960"N, 16°53'33.849"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Marek Szewczyk

Návaznost na dopravu:

Kostel se nachází blízko vlakového i autobusového nádraží.

           Evangelický kostel v Břeclavi je sakrální funkcionalistická stavba zbudovaná v roce 1931–32 podle projektu architekta Miloslava Tejce (*1907). Aditivní stavba, která je dominantou parkového náměstí Svobody, je složena ze tří kvadratických hmot, z nichž první a vstupní nejnižší kvádr obsahuje hlavní schodiště s ochozem – galerií a s hygienickým a skladovým zázemím. Na jeho vstupním průčelí, nad odvážně vysunutou a subtilní markízou, jsou kulaté sgrafitové sluneční hodiny. Po stranách zde nautilní názvosloví funkcionalismu připomínají dvě řady kulatých okének. Prostřední, nejmohutnější a nejvyšší část kostela je chrámová loď, jejíž spirituální vertikalitu podtrhují vysoká obdélná okna. V interiéru dominuje bílá barva. V suterénu lodi se pak nachází další sál, ale už s nízkým stropem. Zadní nejširší blok s horizontálními pásovými okny slouží jako byt pro faráře s rodinou, v jehož suterénu se nachází technické zázemí pro celý kostel. Obklopena farní zahradou, působí šedá budova kostela s bílými výplněmi otvorů prostě, jednoduše a pokorně.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube