10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 10. června 2022

Koncert skupiny Missa

Písně Karla Kryla

"Balšoje Vam spasíba, bráťja zachvátčiky". Jeho písně ožívají v těžkých chvílích, na hranici života a smrti, jsou přímočaré, nesmlouvavé, jiné zas laskavé, zamilované, vtipné a spousta je už vlastně lidových. Ty mollové tóny plné lidskosti a naděje zazní jako modlitba, jako úpěnlivá prosba za ukončení a proměnění surové nespravedlnosti těchto dnů v rámci Noci kostelů ve folkovém podání kapely Missa. "Dramatičnost Krylových textů není zhoubně smutná, ale je to smutek očistný, který člověka zvedne a dá mu novou víru. Nebo vztek, zdravý vztek. A to je velmi užitečné..." (Lubomír Dorůžka, Melodie 7, duben 1969)

Informace o kostele

WWW: http://www.farnostvrsovice.cz

Adresa kostela: nám. Svatopluka Čecha

GPS: 50°4'8.990"N, 14°27'33.492"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Štěpán Škoch

Návaznost na dopravu:

bus 124, 139 - zastávka Čechovo náměstí

tram 4, 22 - zastávka Čechovo náměstí

 

Kostel se nachází na náměstí Svatopluka Čecha. Dostupnost MHD: tram 22 (stanice Čechovo náměstí směrem z centra a Koh-i-noor nebo Vršovické náměstí směrem do centra), tram 4 (stanice Čechovo náměstí je konečnou této linky), bus 106, 124, 139 (stanice Čechovo náměstí a Koh-i-noor). Noční linky: tram 59 a 57 (stanice Čechovo náměstí směrem z centra a Koh-i-noor nebo Vršovické náměstí směrem do centra) a 55 (stanice Koh-i-noor).

Kostel byl postaven v letech 1929-30 v konstruktivistickém stylu podle projektu architekta Josefa Gočára. Na výzdobě pracovali přední umělci, které Gočár přizval. Např. Josef Kaplický je autorem vitráže v oknech presbytáře, Alois Wachsmann navrhnul dnes již zaniklou barevnost interiéru, Bedřich Stefan vytesal čtrnáct reliéfů křížové cesty. Na Gočárův podnět byl na sklonku roku 1938 na průčelí osazen nápis "Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím." Dle Stefanova dobového návrhu vytvořil v r. 2010 Jan Roith sochu sv. Václava, která se nachází u paty věže. Přesto není kostel dodnes dokončen - v portiku schází reliéf světcova života. Vnitřní dispozice umožnila centrální uspořádání prostoru po liturgické reformě II. vatikánského koncilu. Autorem pokoncilního mobiliáře je Vítězslav Mrkva. Vzhledem k roku zahájení stavby bývá kostel označován jako "jubilejní svatováclavský".

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube