10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 10. června 2022

EKUMENICKÁ MODLITBA ZA MĚSTO

Společné modlitba a prosby za město a všechny, kteří zde žijí

Informace o kostele

WWW: http://www.farnost.semily.net/

Adresa kostela: Komenského nám. 125

GPS: Loc: 50°36'9.514"N, 15°20'13.58"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Martin Klodner

Návaznost na dopravu:

Kostel je dobře dostupný, parkovat lze na Komenského náměstí. Boční vchod je o Noci kostelů opatřen nájezdovou deskou.

Děkanský kostel v Semilech byl zbudován v letech 1908 až 1911 na místě menšího barokního kostela z roku 1691, jehož předchůdcem byl roubený kostel se zvonicí, poprvé zmiňovaný roku 1352. Architekt Bohumil Štěrba z Karlína navrhl pro Semily trojlodní novorománskou baziliku. Střední loď je zakryta plochým stropem, boční lodi jsou zaklenuty. Vnitřní zařízení je stylové a nejdůležitější kusy, jako pět dubových oltářů, kazatelnu a křížovou cestu zhotovila známá řezbářská a sochařská dílna Petra Buška synové v Sychrově. Další práce pak podle Buškových návrhů provedli místní řemeslníci.

Skvostné vitráže s obrazy svatých a jmény jejich dárců vytvořila brněnská dílna Benedikta Škardy, pískovcovou křtitelnici věnovala hořická odborná škola. Za povšimnutí  určitě stojí jemně pracované tympanony nad všemi třemi vchody od sochaře Jindřicha Čapka. Varhany s dvěma manuály, pedály a 18 rejstříky patří k nejkvalitnějším dílům lomnické varhanářské firmy Josefa Kobrle.

Z ochozu chrámové věže je úchvatný kruhový výhled na celé město. V poledne se rozeznívají dva zvony - nejstarší z roku 1537 a nejnovější z roku 1990, věnovaný tehdejším panem děkanem Kostkou. Třetí zvon z roku 1590, přenesený z kostela na Koštofrnku, se rozezvučuje jen o význačných slavnostech.

Kostel je od roku 1992 chráněnou kulturní památkou. V posledních letech prošel důkladnou rekonstrukcí a stal se tak opět pýchou a ozdobou města. V kostele je návštěvníkům k dispozici skládačka s podrobnějším popisem dějin kostela a jeho pamětihodností.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube