28.05.2021
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 28. května 2021

„Za starú Breclavú u tej boží muky…“ - program rozšířený o cyklo-trasu

Hlavní program "záhada ztraceného artefaktu" je doplněn o cyklistickou trasu k mnohým kapličkám a křížům, kterých jsme si většinou dosud ani nevšimli.

Pro Noc kostelů 2021 připravujeme dva okruhy. Jednak pro pěší účastníky a také pro cyklisty. Cyklistický bude rozšířen o trasu k mnohým kapličkám a křížům, kterých jsme si většinou dosud ani nevšimli. Cyklotrasa je motivována textem písně Jožky Černého „Za starú Breclavú u tej boží muky…“

Více informací bude postupně uvedeno na webových stránkách www.bethseda.cz v odkazu Noc kostelů 2021 a na facebooku Bethseda centrum pro děti.

Noc kostelů v Břeclavi je ekumenická akce, takže se ji účastní Římskokatolická farnost, Církev adventistů sedmého dne a Českobratrská církev evangelická.

Externí WWW odkaz: Bethseda je volnočasové středisko provozované Českobratrskou církví evangelickou v Břeclavi

Informace o kostele

WWW: http://www.ccebreclav.cz

GPS: 48°45'30.960"N, 16°53'33.849"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Marek Szewczyk

Návaznost na dopravu:

Kostel se nachází blízko vlakového i autobusového nádraží.

          


Evangelický kostel v Břeclavi je sakrální funkcionalistická stavba zbudovaná v roce 1931–32 podle projektu architekta Miloslava Tejce (*1907). Aditivní stavba, která je dominantou parkového náměstí Svobody, je složena ze tří kvadratických hmot, z nichž první a vstupní nejnižší kvádr obsahuje hlavní schodiště s ochozem – galerií a s hygienickým a skladovým zázemím. Na jeho vstupním průčelí, nad odvážně vysunutou a subtilní markízou, jsou kulaté sgrafitové sluneční hodiny. Po stranách zde nautilní názvosloví funkcionalismu připomínají dvě řady kulatých okének. Prostřední, nejmohutnější a nejvyšší část kostela je chrámová loď, jejíž spirituální vertikalitu podtrhují vysoká obdélná okna. V interiéru dominuje bílá barva. V suterénu lodi se pak nachází další sál, ale už s nízkým stropem. Zadní nejširší blok s horizontálními pásovými okny slouží jako byt pro faráře s rodinou, v jehož suterénu se nachází technické zázemí pro celý kostel. Obklopena farní zahradou, působí šedá budova kostela s bílými výplněmi otvorů prostě, jednoduše a pokorně.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube