Archiv 2019 – 5. 4. 2019 | ČR
Noc kostelů je večerem, který otevírá vzácná posvátná místa v celé naší zemi. Je ale také vázán na celé dědictví židovsko-křesťanské kultury a především víry. Proto každoročně hledáme motto, které by Noc kostelů provázelo. Letos je motto spojeno s citací z biblické knihy proroka Izaiáše.
Autor biblického textu povzbuzuje ty, kteří uprostřed všemožného soužení, které přichází z mnoha stran, jdou s Bohem. Oni zakusí radost a Boží ochranu.
Text celého verše zní: „Dáte se do zpěvu jako v noci, kdy se zasvěcuje svátek, srdce se naplní radostí jako tomu, kdo jde za zvuku píšťal, aby vstoupil na Hospodinovu horu, ke Skále Izraele.“ (Iz 30,29 Český ekumenický překlad)
Prorok byl v Izraeli jakýsi mluvčí Boha („Hospodina“). Bez ohledu na politické záměry krále měl prorok ohlašovat, jak situaci vidí Bůh a co očekává od lidu či krále. Nejde tedy o věštce budoucnosti, spíše varuje, co se stane, pokud lidé Boha nezapojí do svého rozhodování a jednání. Proto proroci často volí drsná slova, obrazné metafory či burcující obrazy, aby lidé pochopili, jak vážná je situace.
Biblický text, ze kterého čerpá motto letošní Noci kostelů, vychází z 8. století před Kristem. Pro pochopení souvislostí je nutné porozumět, co se v té době odehrávalo. Tehdy malá země Izrael byla rozdělena na dvě království. Na bohatší a úrodnější sever a na méně úrodný, spíše tradiční jih, jehož hlavním městem byl Jeruzalém.
Izrael tehdy tvořil jakýsi geopolitický most mezi říší Egypta v severní Africe a Blízkým Východem v čele s Asyrskou říší. Obě tyto mocnosti chtěly získat strategické území obchodních cest, na kterém ležel Izrael. Asyřané proto porazili nejprve Severní Izrael (roku 721 př. K.) a následně stanuli i před hradbami Jeruzaléma (701 př. K.). Ale nedobyli ho.
Prorok Izaiáš působící v jižním království reaguje na tuto situaci. Ve 30. kapitole najdeme text věnovaný Egyptu, ke kterému vzhlížela část politické reprezentace jako k možnému zachránci před ohrožením ze strany Asyřanů. Ale Izaiáš varuje před touto strategií. Podle něj je třeba se opřít o Boha, který Izrael vysvobodí. V následujících verších (18-25) pak vykresluje pokojný stav země, který nastane, pokud se lid zřekne špatného, pověrčivého a svévolného jednání a bude počítat s Bohem.
Další pokračování textu (od verše 26) odkazuje na zkušenost, kterou Izraelité učinili již dříve. Někdy před rokem 1225 př. K. vyšel tento národ z Egypta, kde sloužili jako otroci. Bůh tehdy pro jejich vysvobození učinil mnoho divů. Odešli ze zajetí uprostřed noci, Bůh jim poskytl zvláštní ohnivý sloup, dokonce prošli středem moře, aby se zachránili. Tváří tvář všem těmto zázrakům tehdy zpíval Bohu jejich průvodce Mojžíš oslavnou píseň (srov. Bible, kniha Exodus 15). Izraelité si tuto událost každý rok připomínali při slavení Velikonoc.
V námi sledovaném textu se prorok Izaiáš odvolává na dávné vyjití z Egypta. I nyní budou muset asyrští i egyptští vládci ustoupit před Boží mocí. Lidé budou Bohem zachráněni, nebudou muset sloužit bohům Egypta či Asýrie, ale budou moci svobodně chválit Hospodina při slavení bohoslužeb (tak lze porozumět pojmu „zasvětit svátek“). Slavení se ponejvíce odehrávalo v Jeruzalémském chrámě ležícím na hřebenu Judských hor 750 m. n. m. Často se proto Jeruzalém označuje „Hospodinova hora“.
Židovská i křesťanská zkušenost opakovaně svědčí o tom, že lidé, kteří se přidrží Boha a jeho pohledu na svět, ve svém životě nezabloudí. Pouhé politikaření, machinace či mocenské zájmy nakonec nejsou nosné. Vždyť sto let po Izaiášově vystoupení „neporazitelná“ Asyrská říše padla a vystřídali ji jiní. Pokud se ale přikloníme k Bohu a uvěříme mu, můžeme ho nakonec oslavovat jako vládce dějin, který svůj lid vede i navzdory zlu a „mocným“ tohoto světa. Bůh je dobrý ke každému člověku, který nestaví svůj život na zlu či nespravedlnosti. Všechny chrámy, kostely i umělecké památky jsou odrazem jeho krásy, velikosti a lásky k člověku.
Mgr. Ing. Michal Němeček, ředitel Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského
11. 6. 2024 | ČR
Diecézní koordinátoři se setkali při vyhodnocení Noci kostelů 2024, která se opět konala v celé České republice.
8. 6. 2024 | Praha
V pražské arcidiecézi jsme v šestnáctém ročníku Noci kostelů zaznamenali přes 140 tisíc návštěvnických vstupů.
7. 6. 2024 | Praha
Milí návštěvníci, dnes večer 7. června 2024 jsme pro vás připravili obrovskou nabídku po celé ČR!
6. 6. 2024 | Brno
120 let letos uplynulo od úmrtí Antonína Dvořáka. Nejslavnější téma 2. věty Dvořákovy „Novosvětské“ je pojící linkou letošní Noci kostelů – zveme Vás ke společnému hraní a zpěvu dnes v 19:00 - 19:05 na Youtube kanálu Noci kostelů.
3. 6. 2024 | Praha
Věznice v Příbrami připravila sice uzavřený, ale přesto zajmavý program v rámci Noci kostelů.
28. 5. 2024 | ČR
Aplikace Noc kostelů je k dispozici pro uživatele systému Android a Apple iOS.
15. 5. 2024 | ČR
Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na 16. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 7. června 2024.
2. 5. 2024 | ČR
Právě ve Vídni vznikla před lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během několika let rozšířila do celého Rakouska, České republiky a do dalších zemí.
Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům vídeňský arcibiskup Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká.
24. 4. 2024 | ČR
Tématem letošní Noci kostelů je srdce. Snad krásný, v naší společnosti však dost otřepaný symbol, který spojujeme často s city a pocity.
11. 4. 2024 | Brno
Nejslavnější téma 2. věty "Novosvětské" je pojící linkou letošní Noci kostelů - zveme Vás ke společnému hraní a zpěvu.
3. 4. 2024 | ČR
V roce 2024 přichází nový koncept vizuálního stylu Noci kostelů, který vychází z rakouského originálu.
24. 1. 2024 | ČR
Přihlašování pro letošní 16. ročník Noci kostelů bylo spuštěno! Zveme všechny kostely, kaple, modlitebny a sbory, jejichž církev je členem nebo přidruženým členem Ekumenické rady církví, aby se zapojily do projektu Noc kostelů.