Archiv 2020 – 6. 3. 2020 | Praha
Učinil jsi měsíc k určování času... Přivádíš tmu, NOC se snese... Slunce vychází... Člověk vyjde za svou prací. Žalm 104,19-23
Pro letošní Noc kostelů organizátoři vybrali motto ze Žalmu 104, kde se také zmiňuje slovo Noc. Co toto místo znamená? Jak mu rozumět?
Nejprve připomeňme, že žalmy jsou součástí Bible, tvoří jakýsi zpěvník či soubor hymnů, které se často zpívaly a dodnes doprovází bohoslužby. Obsahují mnoho témat, od zpěvu na královskou intronizaci až po zpěv člověka v zajetí, kterému bolest svírá srdce. Připomeňme, že hebrejská poezie nepracuje s rýmem. Využívá častěji zvukomalby a také velice často opakuje myšlenku v rozvíjejícím se verši (odborně mluvíme o paralelismu).
Žalm 104 čítající 35 veršů je především velkolepou oslavou stvoření, tedy radostí nad tím, jak Bůh učinil svět. V žádném jiném žalmu se nezmiňuje tolik prvků přírody a nejmenuje tolik zvířat. Koncepce celého žalmu sleduje první kapitolu Bible, která vypráví o stvoření světa v sedmi dnech (Gn 1). Podle tohoto textu je stvoření světa rozděleno po určitých blocích – nejprve světlo, následně se oddělí vody a vznikne souš, která se v dalším dnu zazelená rostlinami a stromy. Následuje stvoření slunce a měsíce, a pak přijdou na řadu zvířata. Jako poslední je stvořen člověk.
Motto Noci kostelů 2020 vychází z veršů 19–24. Přesně tyto verše v Českém ekumenickém překladu znějí (převzato z http://www.biblenet.cz)
19Učinil jsi měsíc k určování času, slunce ví, kdy k západu se schýlit.
20Přivádíš tmu, noc se snese, celý les se hemží zvěří;
21lvíčata řvou po kořisti, na Bohu se dožadují stravy.
22Slunce vychází a stahují se, v doupatech se ukládají k odpočinku.
23Člověk vyjde za svou prací a koná službu až do večera.
24Jak nesčetná jsou tvá díla, Hospodine! Všechno jsi učinil moudře; země je plná tvých tvorů.
Jde o místo, které v žalmu odpovídá stvoření měsíce a slunce. První kniha Bible Genesis doslova říká: „I řekl Bůh: ‚Buďte světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den od noci! Budou na znamení časů, dnů a let.‛“ (Gn 1,14). Jakkoli nám to přijde divné, první kniha Bible nebeským tělesům přisuzuje především roli časoměrnou. Možná to bylo proto, že mnoho věcí člověk může ovlivnit, ať jsou to rostliny, zvířata, nebo dokonce i tok řeky. Ale ovlivnění času bylo pro starozákonního člověka naprosto nepředstavitelné. Důvodem, pro který se nebeská tělesa zmiňují, je zřejmě to, že některé národy uctívaly slunce či měsíc jako Bohy (např. sousední Egypt). Zde se však jasně říká, že ač jsou člověku nedostupné, jsou pouze stvořením a nikoli bohem.
Čtenáře také může fascinovat, jak pisatel žalmu z doby bronzové pečlivě pozoroval oblohu a dobře věděl o rytmu, s jakým se nejen slunce měsíc, ale i hvězdy objevují na obloze. Jsme fascinováni skutečností, která byla pro tehdejšího člověka jediným klíčem k určování měsíců či dnů. Zároveň tu můžeme vidět úžas nad tím, jak ve světě vše funguje podle určitého řádu, autor zde jako příklad uvádí noční šelmy, které ví, kdy mají vylézat a hledat kořist. Ale i tito člověku nebezpeční predátoři jsou závislí na Bohu. Bez jeho požehnání zahynou hlady úplně stejně jako člověk. Ani tato zvířata nejsou bohem! A když slunce vystupuje na východě, přichází čas člověka a jeho práce. Také to odpovídá úkolu, který člověk od Boha dostal (Gn 2,15).
Žalm 104 je zpěvem radosti nad úžasným řádem vtištěným do světa, s nímž člověk má pracovat s úctou.
V letošním roce připadá Noc kostelů na 5. června, což je také Mezinárodní den životního prostředí. Autoři motta se tak pokusili spojit téma Noci otevřených kostelů, tedy míst, kde lidé chválí Boha za stvoření, za život, ... s tématem úcty k životnímu prostředí. Pro mnohá místa asi nebude snadné toto téma propojit. Ale nic to nemění na tom, abychom si všimli, že Bible svět přírody okolo nás velmi vážně vnímá a nezůstává k ní lhostejná.
P. Michal Němeček
ředitel Pastoračního střediska Praha
11. 6. 2024 | ČR
Diecézní koordinátoři se setkali při vyhodnocení Noci kostelů 2024, která se opět konala v celé České republice.
8. 6. 2024 | Praha
V pražské arcidiecézi jsme v šestnáctém ročníku Noci kostelů zaznamenali přes 140 tisíc návštěvnických vstupů.
7. 6. 2024 | Praha
Milí návštěvníci, dnes večer 7. června 2024 jsme pro vás připravili obrovskou nabídku po celé ČR!
6. 6. 2024 | Brno
120 let letos uplynulo od úmrtí Antonína Dvořáka. Nejslavnější téma 2. věty Dvořákovy „Novosvětské“ je pojící linkou letošní Noci kostelů – zveme Vás ke společnému hraní a zpěvu dnes v 19:00 - 19:05 na Youtube kanálu Noci kostelů.
3. 6. 2024 | Praha
Věznice v Příbrami připravila sice uzavřený, ale přesto zajmavý program v rámci Noci kostelů.
28. 5. 2024 | ČR
Aplikace Noc kostelů je k dispozici pro uživatele systému Android a Apple iOS.
15. 5. 2024 | ČR
Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na 16. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 7. června 2024.
2. 5. 2024 | ČR
Právě ve Vídni vznikla před lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během několika let rozšířila do celého Rakouska, České republiky a do dalších zemí.
Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům vídeňský arcibiskup Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká.
24. 4. 2024 | ČR
Tématem letošní Noci kostelů je srdce. Snad krásný, v naší společnosti však dost otřepaný symbol, který spojujeme často s city a pocity.
11. 4. 2024 | Brno
Nejslavnější téma 2. věty "Novosvětské" je pojící linkou letošní Noci kostelů - zveme Vás ke společnému hraní a zpěvu.
3. 4. 2024 | ČR
V roce 2024 přichází nový koncept vizuálního stylu Noci kostelů, který vychází z rakouského originálu.
24. 1. 2024 | ČR
Přihlašování pro letošní 16. ročník Noci kostelů bylo spuštěno! Zveme všechny kostely, kaple, modlitebny a sbory, jejichž církev je členem nebo přidruženým členem Ekumenické rady církví, aby se zapojily do projektu Noc kostelů.