17:00 | - | 21:00 | Otevřeno, možnost návštěvy |
18:05 | - | 18:05 |
|
18:15 | - | 19:00 |
ZŠ Velemín Gymnázium Lovosice |
WWW: http://www.kostel-milesov.cz
GPS: 50°32'17.024"N, 13°56'29.973"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Vlasta Karfíková
Kostel sv. Antonína Paduánského byl založen roku 1669 a vlastní jeho výstavba se uskutečnila pravděpodobně v letech 1675 až 1680. Autorem návrhu kostela je Antonio della Porta, stavebníkem byl Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic. Raně barokní kostel byl v průběhu let upraven ve třetí čtvrtině 18. století a v 19. století. Kostel sv. Antonína Paduánského je komponován jako jednolodní prostor s obdélníkovým půdorysem s mělkými bočními kaplemi situovanými mezi pilíři. Chrámová loď je uzavřena trojbokým presbytářem, který je zastropen paprsčitou klenbou. Po obou bocích presbytáře jsou postaveny dvoupodlažní plochostropé přístavky - sakristie s oratořemi v patře . Prostor chrámové lodi je zastropen valenou klenbou s pasy a s mělkými pilířovými arkádami po obou bocích chrámové lodi. Kruchta kostela byla pravděpodobně v letech 1766 – 1767 přestavěna. Kaple v podkruchtí je zastropena plackou.
Za presbytářem kostela byla v minulosti vystavěna dřevěná čtyřboká zvonice na kamenné podezdívce, která však již v současné době neexistuje. Na východní straně pod kostelem je na trojúhelném půdoryse starý, dnes zdevastovaný hřbitov. Vnitřní vybavení kostela je silně poškozeno vlivem červotoče, zvýšené vlhkosti zdiva. V důsledku několikanásobného vykradení, zůstaly v interiéru pouze kostelní lavice a čtyři oltářní obrazy v bočních kaplích. V kryptě kostela byl roku 1686 pochován jeho stavebník, Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic s odznaky své vojenské hodnosti. Proces postupné devastace kostela a jeho okolí bylo dovršeno zřícením dřevěné zvonice a vyloupením Kaplířovy krypty.
V současné době díky především mimořádné iniciativě pana JUDr. Vladimíra Elledera, který podnítil zájem o kostel a jeho význam ve vztahu k zásluhám Zdeňka Kašpara Kaplíře jako obránce Vídně a tím i celé střední Evropy před tureckým vpádem v roce 1683, se postupně ustavuje společenství – Kruh přátel kostela v Milešově - s cílem dosáhnout obnovy kostela sv. Antonína Paduánského a tím uchránit hodnotnou architektonickou památku a obnovit pietní vztah k památce a odkazu Zdeňka Kašpara Kaplíře ze Sulevic. Díky Milešovskému spolku přátel přírody a občanům Milešova se na jaře roku 2012 podařilo upravit i okolí kostela a vyčistit starý hřbitov od náletů a staré trávy. Postupně se snad s pomocí všech "přátel" podaří navrátit tomuto baroknímu skvostu jeho původní podobu.
Třebenice-Medvědice, kostel sv. Kateřiny – 2,8 km
Třebenice-Lipá, kostel sv. Bartoloměje – 3,3 km
Velemín, kostel sv. Martina – 4,0 km
Třebenice-Teplá, kaple – 5,8 km
Chotiměř, Trojboká výklenková kaple , Opuka – 5,8 km
Chotiměř, kaple sv. Jana Nepomuckého – 6,5 km
Velemín-Dobkovičky, kaple – 7,3 km
Třebenice, kostel Narození Panny Marie – 8,3 km
Třebenice, sál Českobratrské církve evangelické – 8,4 km
Třebenice, kaple, hřbitov – 8,7 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.