18:00 | - | 21:00 | Otevřeno, možnost návštěvy |
GPS: 50°36'2.173"N, 14°12'16.425"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Eva Navrátilová
Cestou na zříceninu Žižkova hradu Kalich tyčící se nad malebnou vesničkou Třebušín, vzdálenou cca 10 km od Litoměřic, se řada turistů zastavuje s obdivem před její nádhernou dominantou, barokním kostelem sv. Mikuláše. Třebušín je zmiňován v historických pramenech už v roce 1169, kostel pak od roku 1384, ale pravděpodobně zde stál románský kostelík už mnohem dříve. Stavba byla zřejmě značně poničena za husitských válek. V době třicetileté války byl kostel opět těžce poškozen při švédském vpádu v roce 1634. Teprve v roce 1709 byla započata podle projektu litoměřického stavitele O. Broggia výstavba barokního kostela. Stavbu s bočními kaplemi, oratořemi a věží doplnila v roce 1724 kaple sv. Jana Nepomuckého. Vzhled kostela se významně změnil v roce 1902, kdy věž tvořená pouze nízkou dřevěnou zvonicí byla nahrazena vysokou vyzděnou horní částí věže, jak ji známe dnes.
Poblíž kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1747. V okolí kostela byl zjištěn val a příkop, což jsou podle historiků zřejmě pozůstatky johanitské tvrze.
Interiér kostela je velmi zachovalý. Člověk musí obdivovat zejména jednoduchou krásu linie klenby, ale i střídmost výzdoby , zachovalé oltáře a dřevěné sochy Krista, Panny Marie , sv. Kateřiny , sv. Barbory, českých světců sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého, i další. Úsměv vyvolávají laskaví buclatí andělíčci shlížející z oltářů a z kazatelny. Chloubou chrámu jsou také nedávno opravené varhany. V roce 2009 si kostel díky jeho vynikající akustice vybral litoměřický ženský komorní sbor Cantica Bohemica k pořízení audionahrávky. Zastavme se chvilku, povznesme svou mysl nad všední starosti a poslouchejme krásné ticho ve vznešených prostorách, kterými před námi s úctou a pokorou procházely desítky generací. Sem směřovali lidé se svými starostmi, strachem i radostmi. I ten, kdo není v žádné církvi a nevyznává žádné náboženství, může být obohacen výjimečností tohoto místa a být zasažen velkou symbolickou silou hořících svící. Kostel se otevírá každému člověku přicházejícímu v dobré vůli.
I náš kostelík je odedávna srdcem této pohraniční vesnice, ve které se po druhé světové válce takřka vyměnilo obyvatelstvo. Ale i když zdejší lidé pobožnosti většinou nenavštěvují, velice zřetelně vnímám jejich úctu k tomuto místu. Vím, že jsou na náš kostelík pyšní a že jej mají rádi. Však také většina z nich v případě úmrtí někoho z rodiny žádá o zazvonění na náš malý zvonek ve věžičce sakristie , tzv. umíráček .
A třeba se nám, anebo budoucím generacím, jednou podaří získat náhradu za dva velké do válek zrekvírované zvony…
Liběšice-Soběnice, kostel sv. Petra a Pavla – 5,3 km
Žitenice, kostel sv. Petra a Pavla – 7,1 km
Křešice-Zahořany, kostel Nejsvětější Trojice – 7,7 km
Terezín-Počaply, kostel sv. Vojtěcha, hřbitov – 8,2 km
Křešice, kostel sv. Matouše – 8,3 km
Levín, kostel Povýšení sv. Kříže – 8,8 km
Litoměřice-Předměstí, Bratrská jednota baptistů – 9,8 km
Litoměřice-Předměstí, modlitebna Evangelické církve metodistické – 10,0 km
Litoměřice-Předměstí, modlitebna Českobratrské církve evangelické – 10,1 km
Litoměřice, kostel sv. Ludmily, klášter – 10,2 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.