07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Praha 4 - Nusle, Husův sbor

Program Noci kostelů 7. června 2024

17:00 - 23:30 Otevřeno, možnost návštěvy
19:30 - 20:00
Literární zastavení - francouzská poezie v překladech Jany Boxbergerové
Česká básnířka a překladatelka Jana Boxberger přednese v původním jazyce i svých překladech francouzskou poezii. Několika básněmi Jaroslava Seiferta připomeneme výročí udělení Nobelovy ceny (1984) českému básníkovi.
20:20 - 20:30
Rozžehnutím svící s připomínkou Milíče z Kroměříže
Ve sboru rozžehneme svíce a lucerny na znamení "pravého Světla, které osvěcuje každého člověka" (Jan 1,9) V krátké duchovní promluvě připomeneme osobnost českého reformního kazatele Jana Milíče z Kroměříže, který zemřel 29. června 1374 v Avignonu.
21:00 - 23:00
Hvězdy jak jiskry poletují nocí
Vůně a praskání hořícího dřeva. Srdečně zveme k malému pohoštění na zahradním dvoře u sboru k posilnění těla na další noční putování. Tento program se s ohledem na počasí a bezpečnost může změnit.

Celovečerní program:

Volná prohlídka Husova sboru se slovem o jeho minulosti i přítomnosti
Během celého večera můžete volně procházet Husovým sborem, o jehož minulosti i současnosti Vám rádi řekneme několik slov.
Výstava k dějinám a současnosti CČSH
Srdečně zveme ke shlédnutí venkovní výstavy k dějinám i současnosti Církve československé husitské, která je umístěna na ohradní zdi našeho sboru směrem do ulice Táborská.
Setkání k rozhovoru
Během celé Noci se můžete setkat s farářem Pavlem Kolářem k rozhovoru o křesťanství, o víře, o starostech, o obavách, o všem, co Vám leží na srdci.

Informace o kostele

WWW: http://www.husuvsbornusle.estranky.cz

Adresa kostela: Táborská 317/65

GPS: 50°3'46.833"N, 14°26'32.013"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Pavel Kolář

Návaznost na dopravu:

bus 193 - zastávka Nuselská radnice

tram 18  - zastávka Nuselská radnice

tram 6, 11 - zastávka Náměstí Bratří Synků

 

adresa: Táborská ul. 317/65, Praha 4 - Nusle

Husův sbor Církve československé husitské v Praze 4 - Nuslích vznikl přestavbou původní nuselské sokolovny v roce 1923. Dva roky se ve sboru lidé scházeli nejen k bohoslužbám, ale též ke cvičení. Slavnostně byl sbor otevřen až v roce 1925. Ke sboru byl záhy přistavěn divadelní sál, ve kterém hrálo divadlo mnoho členů nuselské náboženské obce.  Podle dochovaných programů zde po válce působil i tehdy ještě neznámý Ladislav Smoljak. V době Pražského povstání byli do sboru sváženi ranění i padlí účastníci težkých bojů na barikádách. Obětní stůl Páně byl spolu s kalichem a kazatelnou zpracován dle návrhu architekta Kašpara z hruškového dřeva. Podle výtvarného návrhu akademického malíře Barucha firma Veselý z Karlína zhotovila barevné vitráže a výzdobu oken. Z hruškového dřeva byly pro sbor zhotoveny bratrem řezbářem Kotyzou kříž s tělem Krista, reliéf „Kristus na lodičce v rozbouřeném moři“ a socha zobrazující Ježíše uloženého v hrobě.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube