Kostel není přihlášen do letošního ročníku Noci kostelů.
WWW: http://www.farnostdetmarovice.cz
Adresa kostela: Náměstí 346
GPS: 49°51'32.353"N, 18°28'50.116"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: P. PaedDr. ThLic. Marcel Puvák
Návaznost na dopravu:
Autobus: Karviná - Orlová
linka č. 534.
Zastávka - Doubrava náměstí
http://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/
Autem do centra obce Doubrava
Parkování na bezplatném parkovišti u kostela.
https://www.google.cz/maps/@49.8590911,18.4817195,19z
Kostel sv. Hedviky v Doubravě
Kostel sv. Hedviky byl postaven v roce 1898 podle návrhu arch. Bedřicha Fuldy z Těšína v novorománském stylu. V sakrálním prostoru kostela jsou tři oltáře, jeden hlavní a dva postranní vystavěné z masivního dubového dřeva. Ve výklencích hlavního oltáře jsou tři podstavce, na prostředním je umístěna socha sv. Hedviky v životní velikosti. Na obou vedlejších podstavcích stojí sochy sv. Petra a sv. Pavla. Vedle těchto soch jsou ještě dva stojící andělé, dole větší a nahoře menší. Mezi dvěma hořejšími anděly je znázorněn Bůh Otec, držící světovou kouli. Hlavní oltář vrcholí zřetelně viditelným křížkem.
Doubrava byla dlouhá léta hornickou obcí, což je patrné také v kostele sv. Hedviky. Patroni horníků – svatá Barbora a svatý Prokop – mají v našem v kostele také své místo, sv. Prokop je znázorněn na nástěnné malbě, postranní oltář na epištolní straně patří sv. Barboře.
Postranní oltáře v lodi kostela jsou rovněž z dubu. Na straně evangelní je oltář Panny Marie Růžencové s děťátkem. Ježíšek i Marie mají v rukou svatý růženec. Na straně epištolní je oltář sv. Barbory se sochou téže světice v životní velikosti.
Kostel prošel v roce 2018 výmalbou exteriéru i interiéru, a u příležitosti 120. výročí od jeho postavení byla pořízena z polské Trzebnice relikvie svaté Hedviky, která je zde vystavena k veřejné úctě.
Milostné Pražské Jezulátko
Pod sochou Panny Marie Růžencové s děťátkem je vystavena zázračná soška Milostného Pražského Jezulátka, která pro svůj věhlas přitahuje věřící ze širokého okolí.
Kopie obrazu Panny Marie Čenstochovské
U vchodu do kostela je zavěšena kopie obrazu Panny Marie Čenstochovské. Slavnému obrazu Panny Marie Čenstochovské je přičítáno mnoho zázraků a vyslyšených proseb.
Varhany
Varhany s 27 píšťalami, zakoupené od firmy Neusser v Novém Jičíně, jsou opatřeny latinským nápisem „Laudate Dominum“. V minulých letech byly zrestaurovány a naladěny, díky čemuž opět zajišťují důstojný doprovod bohoslužeb.
Mramorová křtitelnice
Dar manželů Guziurových z Doubravy s nápisem:
Gewid met von Anna u. Johan Guziur.
Původní hodinový stroj
V kostelní věži se zachovala ojedinělá technická památka. Původní hodinový stroj, který je stále funkční, avšak z důvodu modernizace věžních hodin byl vyřazen z provozu a nahrazen elektrickými hodinami, které řídí rádiový signál.
Fara
Patrová zděná mohutná stavba byla vystavěna rovněž v roce 1898. V prvním patře byla zachována původní kachlová kamna, fara v průběhu své existence prošla celkovou modernizací. Na faře i nyní probíhá rekonstrukce, která ovšem počítá se zachováním dobové farní kanceláře v přízemí.
Socha sv. Jana Nepomuckého
U autobusové zástavky Doubrava náměstí je socha sv. Jana Nepomuckého, která byla v nedávné době celkově zrestaurována obcí Doubrava.
https://www.facebook.com/farnostdoubrava
Karviná-Doly, kostel sv. Petra z Alkantary – 2,6 km
Karviná-Doly, zaniklý kostel sv. Jindřicha – 3,3 km
Dětmarovice, kaple sv. Izidora (Něbrojova kaple) – 4,0 km
Dětmarovice, kostel sv. Máří Magdalény – 4,0 km
Orlová-Město, evangelický kostel SCEAV – 4,5 km
Orlová-Město, kostel Narození Panny Marie – 5,5 km
Havířov-Prostřední Suchá, kostel SCEAV – 6,1 km
Karviná-Fryštát, kostel Povýšení sv. Kříže – 6,3 km
Orlová-Lutyně, komunitní centrum 4KA – 6,3 km
Karviná, modlitebna Apoštolské církve – 6,4 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.