07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Lanškroun, kostel sv. Anny

Program Noci kostelů 7. června 2024

19:00 - 20:00 Otevřeno, možnost návštěvy

Informace o kostele

Návaznost na dopravu:

Z Prahy se do Lanškrouna dostanete vlakem v 15:16, přestup je v České Třebové.

Z Brna můžete je vlakem ve 14:57, přestup opět v České Třebové.

Parkovat se dá na hlavním náměstí J. M. Marků, na nám. A. Jiráska a ke kostelu sv. Anny lze dojít pěšky - není to daleko. Využít lze i malé parkoviště naproti kostelu sv. Anny - přes silnici za autobusovou zastávkou.

Barokní filiální kostel sv. Anny byl postaven v letech 1700 - 1705, tedy ve stejné době, kdy se stavělo i na kopci nedaleko Lanškrouna u Rudoltic (Nový zámek). Výraznou stavební aktivitu rozjela i katolická farnost, která byla navrácena do správy řádu augustiniánů. V Lanškrouně tehdy vyrůstala i nová barokní fara.

Kostel sv. Anny měl sloužit především obyvatelům okolních obcí a také jako kostel pohřební. Mnoho zajímavých náhrobků zde můžete vidět i dnes. U zrodu kostela stál vynikající barokní architekt G.P. Tencalla, který stavěl olomoucký arcibiskupský palác nebo poutní chrám na Svatém Kopečku.

Kromě zajímavé architektury nebo barokních soch stojí za pozornost varhany. Velmi zajímavý nástroj byl postaven pravděpodobně na konci 17. století. Varhany byly restaurovány v letech 2006 - 2007 (za přispění Ministerstva kultury ČR a Města Lanškrouna) panem Rudolfem Valentou (restaurátor nástroje) a paní Hanou Vítovou (restaurátorka varhanní skříně). Oběma restaurátorům se podařilo vrátit nástroji jeho původní podobu a zvukovost. Pan Valenta jej nazval "stradivárkami mezi varhanami".

Kostel sv. Anny stojí na ulici Dobrovského.

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube