07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Uherský Brod, kostel Neposkvrněného početí P. Marie

Program Noci kostelů 7. června 2024

18:00 - 21:00 Otevřeno, možnost návštěvy

Informace o kostele

WWW: https://ub.farnost.cz

Adresa kostela: Masarykovo náměstí

GPS: 49°1'28.752"N, 17°38'43.309"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Ludmila Gregůrková

Návaznost na dopravu:

Dostupnost:
Vlakem na trase Brno - Trenčanská Teplá.
Autobusem z Uherského Hradiště, Brna a Zlína. Město leží na trase E 50.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Základní kámen tohoto barokního chrámu byl položen 12. června 1717. Plány vypracoval architekt a kněz Domenico Martinelli, pocházející z italského města Lucca, pro Dominika Ondřeje z Kounic. Stavba chrámu i práce na jeho interiéru byly dokončeny až jeho synem Maxmiliánem Oldřichem z Kounic v roce 1733, kdy byl současně nový kostel vysvěcen. Celkový vzhled o více než stopadesát let později doplnila 60 m vysoká chrámová věž, kterou navrhl arcibiskupský architekt Gustav Meretta z Olomouce.
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie je trojlodní síňová stavba, jejíž klenba spočívá na šesti mohutných čtyřhranných sloupech.

 

Znak knížat z Kounic.jpg  Průčelí budovy zdobí znak knížat z Kounic - Rietberku, štít pak barokní sochy Krista žehnajícího městu a čtyř evangelistů z dílny sochaře Filipa Sattlera. Náhrobní deska z hrobu Lacka Janaura ze Strachova z roku 1579, původně umístěná někde poblíž českobratrského sboru, byla do průčelí chrámu přenesena přibližně v roce 1730.

 

Obětní stůl a oltář.jpg V interiéru chrámu najdete celkem sedm oltářů z umělého mramoru. Hlavní oltář zdobí rozměrný obraz Neposkvrněného početí Panny Marie, který znázorňuje Matku Boží s měsícem pod nohama. Spodní část obrazu tvoří výjev souboje andělů a zlých duchů. Napravo od křtitelnice je umístěn obraz Stětí Jana Křtitele od neznámého autora, který ve Vídni v roce 1701 zakoupil Dominik Ondřej z Kounic pro hlavní oltář tehdejšího „Dolního kostela" (v současné době chrám Mistra Jana Husa - CČSH).

 Kontakt:
Římskokatolická farnost Uherský Brod
Masarykovo náměstí 68
688 01 Uherský Brod
URL: http://www.farnostuherskybrod.cz

Tel.: +420 572 632 074
E-mail: [email protected]

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube