18:00 | - | 21:00 | Otevřeno, možnost návštěvy |
20:30 | - | 20:50 |
|
WWW: https://www.farnostkralupy.cz/nockostelu/
Adresa kostela: nám. Krále Vladislava
GPS: 50°16'52.913"N, 14°14'4.870"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Michaela Sedláčková
Návaznost na dopravu:
vlakové spojení:
Praha - Kralupy nad Vltavou - Velvary
Ústí nad Labem - Roudnice nad Labem - Kralupy nad Vltavou - Velvary
Nejvýznamnější gotickou památkou v královském městě Velvary je kostel svaté Kateřiny Alexandrijské na náměstí. Poprvé je připomínán jako farní v roce 1337 a jeho stavební vývoj není dosud úplně objasněn.
Nejcennější dochovanou částí je dnešní sakristie v přízemí čtyřboké věže. Prostor je sklenut křížovou klenbou s hruškovitými žebry, která se protínají v kruhovém nezdobeném svorníku. v 70. letech 20. stol. byly pod novějšími nátěry objeveny fragmenty nástěnných maleb, které v letech 1992-94 restaurovali akademičtí malíři Petr Bareš a Jiří Brodský.
V našem regionu jde o unikátní malířskou výzdobu z poloviny 15. století. Její centrální výjev na severní stěně - Ukřižování Krista-byl, bohužel, poškozen proražením barokního okna, takže z něj zůstaly jen konce ramen kříže. Dobře zachovány jsou však postavy vedle kříže - vlevo zástup se třemi Mariemi a vpravo sv. Jan Evangelista a vojáci se setníkem s precizně provedenou zbrojí. Na západní stěně je skupina šesti apoštolů se svatými Petrem a Pavlem uprostřed, na východní stěně po stranách původního okna jsou sv. Bartoloměj a sv. Ondřej a na jižní stěně další dva apoštolové. Vnitřní stěnu chodbičky zdobila rozměrná postava biskupa. Klenba byla vymalována zelenými akantovými úponky s černými obrysy. Ve východní stěně vedle okna je původní výklenek, který mohl sloužit jako sanktuarium, takže se někteří badatelé domnívají, že prostor pod věží sloužil jako soukromá kaple, a to už v 70. letech 14. století, kdy velvarský farář Mathias Rupert byl kaplanem císaře Karla IV.
Za zmínku stojí také obraz sv. Kateřiny vznášející se nad městem, který je umístěn na hlavním oltáři - dílo malíře Josefa Vojtěcha hellicha z r. 1858.
V roce 1769 zhotovil Matěj Sedmík z Prahy nové varhany, které byly v roce 2013 zrestaurovány.
Velvary, kostel sv. Jiří, hřbitov – 0,5 km
Chržín, kostel sv. Klimenta, hřbitov – 4,3 km
Zákolany-Kováry, kostel sv. Petra a Pavla, Budeč – 9,5 km
Kladno-Vrapice, kostel sv. Mikuláše – 13,9 km
Buštěhrad, kostel Povýšení sv. Kříže – 14,1 km
Pchery, kaple – 15,8 km
Pchery, kostel Nalezení těla sv. Štěpána – 15,8 km
Kladno-Dubí, kostel Narození sv. Jana Křtitele, Dříň – 16,0 km
Slaný, kostel sv. Gotharda – 16,6 km
Slaný, sbor Dr. Karla Farského – 17,1 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.