16:00 | - | 22:00 | Otevřeno, možnost návštěvy |
WWW: http://www.noccsh-pribram.estranky.cz
Adresa kostela: Prokopská
GPS: 49°41'2.763"N, 13°59'29.454"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Jana Skořepová, Dis.
Návaznost na dopravu:
Sbor CČSH Mistra Jakoubka ze Stříbra Církve československé husitské v Příbrami na Březových Horách
Ulice: Prokopská
Město: Příbram - Březové Hory
Spojení MHD: autobus č. 3,10- viz řády MHD Příbram na www.idos.cz
Spojení z Prahy: Po R 4 (Strakonická), exit 41 (Skalka), odbočit doprava (směr Příbram), silnice I. třídy č. 18 - mění se v ulici Evropská - po ní až na kruhový objezd - zde druhá odbočka vpravo - ulice Husova - po ní až k 2. světelné křižovatce - zde zahnout doleva na náměstí J.A. Alise. zde zahnout doleva do Prokopské ulice - kolem kostela sv. Vojtěcha ŘKC Prokopskou ulicí vzhůru - po pravé straně Sbor M. Jakoubka ze Stříbra CČSH.
SBOR CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách
Sbor byl postaven v r. 1936 ve funkcionalistickém slohu dle návrhu architekta S.Vachaty.
Ve věži 30 m vysoké je rozhledna, z níž se otevírá krásný pohled na Příbram a okolí, i na vzdálené brdské lesy. Z původních tří zvonů ve věži byly dva zvony odvezeny a zničeny ve II. světové válce. V současné době je ve sboru jediný zvon, který je pojmenován po prvním patriarchovi naší církve Dr. Karlu Farském. Hlas tohoto zvonu zve po léta k nedělním bohoslužbám a setkáváním ve sboru.
Sbor je památný a krásný, hlásá se v něm Boží slovo, uskutečňují se zde i koncerty a další akce, je centrem naší husitské církve zde a je stálou ozdobou města Příbrami.
Interiér - reliéfy, sochy, vnitřní vybavení: Uvnitř sboru je obřadní prostor s kněžištěm, v jehož průčelí je umístěn velký světelný kříž, který spočívá symbolicky na kamenech z dolů Vojtěch na Březových Horách a z města Stříbra. Sbor odráží hornickou příbramskou tradici. Uvnitř je ozdoben reliéfy V. Šáry a V. Antoše, které jsou vsazeny do čelních stěn kněžiště. Zobrazují identické postavy zakládajících členů zdejší náboženské obce znázorňující: Přijímání podobojí v husitské církvi s Mistrem Jakoubkem ze Stříbra, kazatelem v kapli Betlémské a nástupcem M. J. Husa a druhý s promítnutím do současnosti, na němž je zobrazen první místní farář prof. Kalous. Dva další reliéfy zobrazují „Pláč exulantů po Bílé Hoře“ s J. A. Komenským a „Radost z osvobození 28. 10. 1918“ s T. G. Masarykem. Proroctví J. A. Komenského: „Věřím Bohu, že po přejití vichřic hněvu vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český“ zde přetrvalo čas nesvobody a došlo k jeho naplnění dnes.
V předsíni i uvnitř sboru je umístěno kolumbárium, v němž jsou uloženy ostatky mnoha našich věřících.
Kostel - Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra Církve československé husitské v Příbrami na Březových Horách předběhl dobu. Slovo Boží je v něm předáváno všem, kdo jej chtějí slyšet. Všem, kteří po všechna léta vstupovali a vstupují, aby vzpomínali, prosili, slovem i zpěvem děkovali, a na usmíření a v oběť chvály Páně podobojí způsobu přijímali a učili se v lásce a pravdě žít a konat.
Pravidelné bohoslužby každou neděli od 9.00 h. a ve svátky a významné dny.
Příbram I, kostel sv. Jakuba Staršího – 2,0 km
Příbram II - Svatá Hora, bazilika Nanebevzetí Panny Marie – 2,8 km
Milín, kostel sv. Petra, Slivice – 6,2 km
Pičín, kostel Narození Panny Marie – 9,6 km
Jince, kostel sv. Mikuláše – 10,9 km
Suchodol, kostel sv. Lukáše – 11,1 km
Dlouhá Lhota, kostel sv. Jana Evangelisty před Latinskou branou – 14,6 km
Smolotely-Maková Hora, kostel sv. Jana Křtitele a P. Marie Karmelské – 18,3 km
Dolní Hbity, kostel sv. Jana Křtitele na poušti – 19,5 km
Dobříš, kostel ČCE – 21,5 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.