07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Lobendava, kostel Navštívení Panny Marie

Program Noci kostelů 7. června 2024

Kostel není přihlášen do letošního ročníku Noci kostelů.

Informace o kostele

GPS: 51°1'13.519"N, 14°19'0.509"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Mgr. Roman Klinger

Návaznost na dopravu:

Jak se dostat do Lobendavy?

Pokud budete vyjíždět nebo vycházet z města Rumburk, pak určitě postačí držet se silnice č. 266 směr Šluknov, a přibližně po 21 km dorazíte zcela jistě do obce Lobendava. Cestou by jste neměli minout Šluknov ani Lipovou, pokud ano, jedete mírně řečeno jinudy, a pak je dobré mít s sebou vhodného a velmi schopného navigátora či navigátorku, cesty jsou zde totiž složité, místy záhadně klikaté a záludně nesjízdné. Přejeme hodně štěstí a těšíme se moc na Vás všechny!!!! 

 

Kostel Navštívení Panny Marie - Lobendava

Obec Lobendava

Obec Lobendava se nachází v nejsevernějším místě ČR a tedy i farnost Lobendava je nejsevernější farností. Dominantou obce je kostel Navštívení Panny  Marie. Jedná se o pozdně barokní jednolodní chrám s bohatou výmalbou fresek ze života Panny Marie. Kostel je dimenzován pro 3500 lidí, tolik totiž bylo obyvatel obce Lobendava před válkou, tedy před odsunem. A snad právě I. a II. světová válka a samozřejmě následný odsun, znamenaly pro obec trvalou nemoc, která ani po dlouhých letech není zcela vyléčena. Vždyť Lobendava měla v roce 1830 neuvěřitelných 3745 obyvatel, více než sousední Dolní Poustevna a Velký Šenov. Dnes zde trvale žije pohých 156 obyvatel. Se sociální strukturou místních obyvatel to také není příliš jednoduché. Jsou zde zastoupeni tzv. původní obyvatelé německé národnosti, pak lidé z vnitrozemí, kteří zde po válce byli umístěni, a v současnosti pestrá společnost mnohých národnostních menšin. Ovšem těžko popsatelné genius loci je zde trvale přítomno, možná především pro dřívější existenci několika velmi vzácných lidí, kteří tady působili z důvodu nespolehlivosti a nebezpečnosti vůči komunistickému režimu. 

Kostel Navštívení Panny Marie

Mezi zvláštnosti a zajímavosti chrámu patří dvoupatrová empora jejíž součástí je rozhlelý kůr pro dva orchestry a sbor, 35m vysoká věž, ve které hnízdí letní kolonie Netopýra velkého (při loňském sčítání jich zde bylo přítomno 900), a také hlavní oltář s vyjímatelnými obrazy dle liturgické doby. Hlavní oltář i památný obraz sv. Jana Nepomuckého jsou dary, které byly dovezeny ze zrušeného kostela kláštera u Hybernů v Praze. Dispozice kostela je v poměru 40m na délku, 14m na šířku a 22m na výšku. Zajímavou památkou na II. světovou válku je několik průstřelů zdiva ve freskové výmalbě. Mírně jsou zasaženy i dřevěné empory. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek osvobozování Lobendavy II. polskou armádou. Nejednalo se přitom o nějakou bezvýznamnou akci. O důležitosti a dramatičnosti svědčí 16 padlých polských vojáků. Součástí chrámu jsou dosud fungující varhany z dílny firmy Rieger. Jedná se o dvoumanuálové mechanické varhany. Podobu kostela, kterou najdeme v současnosti při návštěvě Lobendavy, vtiskli stavitelé v roce 1719, přestože byla tato novostavba vystavena ničivému požáru, při které vyhořela fara, škola, rychta a další budovy, proběhla v roce 1790 rekonstrukce a chrám byl znovu obnoven. K farnosti rovněž náleží dvě samostatné kaple nacházející se na okolních kopcích. Obě dvě jsou zasvěceny rodičům Panny Marie, tedy sv. Anně a sv. Jáchymovi.

 

Bohoslužby jsou u nás pravidelně:    

 

 

                         ÚT - 18:00h (mše svatá s dětmi a mladými)

 

                  SO - 17:00h (mše svatá s dětmi a mladými)

 

 

 

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube