07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Prostějov, kostel sv. Petra a Pavla

Program Noci kostelů 7. června 2024

18:00 - 22:00 Otevřeno, možnost návštěvy

Informace o kostele

WWW: https://petrpavel.dpv.cz

GPS: 49°28'9.664"N, 17°7'2.856"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Zuzana Bartošová

Kostel sv. Petra a Pavla nalezne návštěvník na Petrském náměstí, necelých 600 m od hlavního prostějovského náměstí, při důležité křižovatce, ze které vede silnice z okruhu kolem historického jádra města směrem na Kojetín.

Zasvěcení kostela je charakteristické pro 11. století. Archeologické nálezy stáří kostela dobu zatím neprokázaly, nicméně se tato doba založení předpokládá. Stojí totiž v místech bývalé osady Prostějovice, předchůdce Prostějova.

 

Místo je odnepaměti nazýváno Kopec a pravděpodobně tu i stála tvrz. Nejstarší známé datování kostela pochází před rok 1331. Zmiňován je též v roce 1391, jako kostel sv. Petra. Tehdy Petr z Kravař, majitel panství, podřídil kostel pod duchovní správu nově založeného augustiniánského kláštera.

Kolem kostela do 17. století teklo rameno říčky Hloučely. Kostel stál na okraji města za hradbami. Za kostelem byl městský hřbitov. V letech 1728 – 30 přešel radikální barokní přestavbou a kostel získal novodobou věž s cibulovou bání. Tehdy vznikla pozoruhodná dřevořezba na hlavním oltáři, Poslední večeře Pána od olomouckého sochaře O. Zahnera, provedená takřka v životní velikosti.

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube