07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Svitavy-Lány, kostel sv. Josefa

Program Noci kostelů 7. června 2024

18:00 - 21:00 Otevřeno, možnost návštěvy
18:00 - 20:30
Přístup na kúr a věže s průvodcem
Pro zájemce bude opět možnost podívat se na kostelní kúr, k největšímu svitavského zvonu sv. Josefa a rozhlédnout se z věže/věží kostela.
18:00 - 21:00
Dva žáci M.B. Brauna ze Svitav
19:20 - 19:45
Komentovaná prohlídka kostela
Kostelem vás provede PhDr. M. Štrych s pomocníky.

Celovečerní program:

Putování za srdcaři
Neseďte doma a vyražte poznat srdcaře a nebo alespoň jejich díla. Zveme vás k pouti po kostelích a modlitebnách.
Noc kostelů v ostatních svitavských kostelích a kaplích
Noc kostelů se koná i na jiných místech ve Svitavách a okolí - tak neseďte doma a jděte se projít nebo projet.... :-)
Prohlídka kostela s možností výkladu
Budete mít možnost kostel si projít a zeptat se co by vás zajímalo.
Svíce před ikonou Matky Boží Ustavičné Pomoci
Prožíváte nelehkou dobu? Neumíte se modlit a rádi byste své těžkosti nějak odevzdali? Své prosby můžete odevzdat při zápálení svíčky před ikonou Matky Boží Ustavičné Pomoci...

Informace o kostele

WWW: http://farnost-svitavy.cz/

GPS: 49°45'8.457"N, 16°28'14.006"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Miloslav Štrych

Návaznost na dopravu:

Svitavský kostel sv. Josefa (červený) se nachází za nemocnicí, na ulici U stadionu.

     Kostel sv. Josefa je nejmladším ze svitavských kostelů, leží na území městské části Lány (Čtyřicet Lánů) a svitaváky je běžně nazýván červený kostel – kvůli svému vzhledu z pálených červených cihel.  

Historie kostela   

V roce 1894 byl položen základní kámen nového redemptoristického klášterního kostela. Stalo se tak na popud P. Josefa Karleggera, který zatoužil rozšířit aktivity konclířovských redemptoristů do Svitav. Začal jednat se Svitavami, ale neuspěl. Zato Lánští projevili více pochopení a tak po dvou letech prací (8. září 1896) mohl být kostel slavnostně vysvěcen. Redemptoristé tu pak působili nerušeně až do roku 1945. V roce 1946 byli německy mluvící příslušníci vyhnáni. Čeští redemptoristé zde působili jen do noci z 13. na 14. dubna 1950, kdy je zatkla a uvěznila komunistická tajná policie. Klášterní budovy získala nemocnice, správa kostela připadla svitavské farnosti.

Podoba kostela   

Kostel je trojlodní bazilika se dvěma věžemi v průčelí. Je postavena v pseudorománském slohu z červených cihel, které daly kostelu jméno. Kostel má šest postranních kaplí v bočních lodích. Na stěnách hlavní lodi se nachází devět výjevů ze života sv. Josefa.

Současnost   

V současné době je kostel postupně rekonstruován. V minulých letech byly obě věže opatřeny novým oplechováním, na obou věžích a na stěnách hlavní lodi bylo opraveno / je opravováno cihelné obložení zdí, byly provedeny všechny nové střechy nad všemi částmi kostela a byly z části zrestaurovány vitráže na severní straně hlavní lodi a nad hlavním vstupem do kostela. V interiéru bylo pod jižní věží vybudováno nové hygienické zázemí. Na věžích bylo znovuzprovozněno pravidelné zvonění a byl obnoven provoz věžních hodin. V roce 2016 byla požehnána nová vitráž v severní věži, znázorňující světce z místního kraje - Bl. Engelmara Unzeitiga, který se v tomto kostele rozhodoval pro své povolání.

Redemptoristé   

Redemptoristé (plným jménem Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele - název vychází z latinského Redemptor - Vykupitel) byla založena začátkem 18. století v Itálii sv. Alfonsem de Liguori odkud se rozšířila do celého světa. Do ČR se první Redemptoristé dostali pravděpodobně koncem 18. století z Rakouska. V současnosti v ČR působí Redeptoristé na těchto místech: Svatá Hora, Králíky, Tasovice, Frýdek-Místek a Praha – sv. Kajetán. (více informací na www.cssr.cz a www.cssr.sk)

Zajímavost   

Kostel navštěvoval v době mezi světovými válkami nejvýznamnější rodák z nedalekého Hradce nad Svitavou, kněz Hubert Engelmar Unzeitig. Po vysvěcení na kněze neohroženě kázal proti nacismu a téměř celou válku prožil v koncentračním táboře Dachau, kde si pro své milosrdenství získal přezdívku Anděl z Dachau. Krátce před osvobozením se dobrovolně přihlásil k ošetřování ruských zajatců nakažených tyfem. Mezi nimi také zemřel. V roce 2016 byl otec Engelmar blahoslaven a prohlášen za mučedníka blíženecké lásky.

 

Mše svaté: sobota – 18.00; neděle – 7.30

Kontakt na kněze: P. Václav Dolák - katolfarasvitavy(zavináč)seznam.cz

 

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube