Kostel není přihlášen do letošního ročníku Noci kostelů.
WWW: https://dekanstvi-varnsdorf.webnode.cz/
Adresa kostela: Náměstí E. Beneše
GPS: 50°54'43.738"N, 14°37'14.055"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Alena Převorová
Ve Varnsdorfu se jako nejstarší doložený letopočet uvádí rok 1233, vytesaný nad hlavním vchodem kamenného kostelíka, který stával na stejném místě jako dnešní děkanský kostel. Tento kostelík byl roku 1504 slavnostně zasvěcen svatým apoštolům Petru a Pavlu.
Do roku 1521 byl celý Varnsdorf katolického vyznání. Brzy poté sem začíná pronikat ze Žitavy učení Lutherovo. To zde mělo takový vliv, že po roce 1535 je Varnsdorf označován na zcela protestantský. Přitom zůstalo celých sto let. V polovině 17. století se však v důsledku Ferdinandových protireformačních opatření většina protestantů vystěhovala do Německa a město se postupně vrátilo ke katolickému vyznání. Kostelík samozřejmě v těchto dobách sloužil podle vyznání většiny a hlavně místního duchovního správce.
8. srpna 1740 uhodil blesk do zvonice a značně ji poškodil. Při tomto neštěstí přišel o život čtrnáctiletý zvoník, který v době bouře na věži zvonil, jak bylo tehdy zvykem a sedm lidí bylo zraněno. Zvony musely být dány do opravy a trvalo déle než měsíc než mohly být v kostele znovu slouženy mše. Kostel byl už značně zchátralý a nepostačoval rostoucímu počtu věřících. Proto téhož roku zdejší farář Gottfried Vetter a rychtáři obcí požádali vrchnost o povolení stavby nového kostela. Správce zdejšího panství Johann Wenzel von Lichtenstein žádosti vyhověl a věnoval finanční a materiální příspěvek na tuto stavbu. Roku 1765 byly započaty práce na stavbě nového kostela, zatím okolo kostelíka stávajícího, s jehož demolicí se začalo až roku 1766.
Základní kámen nového chrámu byl položen 29.6.1766 a nachází se v presbytáři na epištolní straně blízko sakristie. Už následujícího roku však drahota, bída a neshody vedení obce zavinily šestileté přerušení práce. Mše svaté se v té době sloužily v rozestavěném, částečně upraveném prostoru chrámové lodi. Ve stavbě se mohlo pokračovat teprve roku 1771, kdy se po smrti svého otce ujal správy panství kníže Franz von Lichtenstein. Ten poskytl další finance a potřebný materiál. Nutno však uvést, že by se tato stavba nemohla uskutečnit nebýt pomoci a nadšení mnoha známých i neznámých dobrodinců, kteří se na budování kostela podíleli svou prací i finančními prostředky. Roku 1775 bylo započato se stavbou věže. Z finančních důvodů se uvažovalo o jejím jednodušším zakončení špičatou střechou. Majetnější občané města se však rozhodli pořídit na vlastní náklady hezčí tvar odpovídající původním plánům. Věž byla dokončena roku 1776, 6. srpna byl slavnostně na její špici posazen kříž. Stavba chrámu, který pojme 2 500 lidí byla dokončena roku 1777.
V následujících letech byla věnována pozornost výzdobě interiéru. Nejstarším oltářem je oltář svatého Josefa pocházející roku 1777. Kazatelna z roku 1778 byla vystavěna podle vzoru kazatelny v klášteře Milosrdných ve Vídni. Hlavní oltář je dílem architekta Martina Henevogela z Prahy a byl věnován stejně jako barevná okna v presbytáři rodem Lichtensteinů. I veškerá další výzdoba byla pořizována na náklady nejmajetnějších obyvatel města, kteří považovali za čest podílet se na zvelebování chrámu.
28.3.1829 zničil požár část věže a varhany. Škoda však byla zřejmě v krátké době napravena, protože už 29.6.1830 se v tomto kostele konalo první liturgické provedení díla Ludwiga van Beethovena Missa solemnis.
19.9.1852 byla u příležitosti slavnosti Povýšení svatého kříže kostelu věnována a posvěcena nová křížová cesta. Roku 1854 byl interiér dotvořen obrazy sv. Ondřeje, Kateřiny a Cecílie od Josefa Weise z Prahy. Z obou postranních oltářů byly sejmuty obrazy a nahrazeny obrazy sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého. Při této úpravě byly veškeré sochy polychromovány, což bylo později shledáno nevhodným a sochy se daly znovu pozlatit. Roku 1894 byly pořízeny nové věžní hodiny. V roce 1900 dostala věž novou střechu a kříž a koule nové pozlacení. V témže roce 1900 byl zrušen hřbitov kolem kostela. 11.5.1904 byly posvěceny nové varhany. Roku 1912 byla provedena obnova celé fasády a ke generální rekonstrukci interiéru kostela se přistoupilo v roce 1927 k výročí 150. let výročí dokončení stavby kostela.
Varnsdorf, Farní sbor Českobratrské církve evangelické – 1,2 km
Varnsdorf, kostel Proměnění Páně – 1,2 km
Varnsdorf, kostel sv. Karla Boromejského – 1,3 km
Jiřetín pod Jedlovou, kostel Nejsvětější Trojice – 6,3 km
Jiříkov-Filipov, Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů – 7,6 km
Rumburk, děkanský kostel sv. Bartoloměje – 8,0 km
Rumburk, evangelický kostel – 8,4 km
Jiříkov, kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova, klášter sv. Karla Boromejského – 9,4 km
Jetřichovice, kostel sv. Jana Nepomuckého – 25,3 km
Česká Kamenice - Kerhartice, kostel sv. Máří Magdalény – 28,0 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.