02.06.2023
NOC KOSTELŮ

Praha 11 - Chodov, kaple sv. Terezie z Kalkaty (KC Matky Terezy)

Program Noci kostelů 2. června 2023

16:00 - 23:00 Otevřeno, možnost návštěvy
16:00 - 20:00
Kostel na tvoření - hravé tvoření pro děti
Kreativní dílna pro děti a rodiče, na které si budete moci vyrobit stojánek na tužky nebo příšerku, udělat si obrázek z písku nebo si pohrát a potrápit své mozkové závity s některou z her pro jednoho hráče SMART games od Mindoku
16:00 - 22:00
Tower Challenge
Výstup po žebřících na věž se zvony s průvodcem. Zajímalo by Vás, jaký je pohled na Jižní město z věže Komunitního centra? Pak neváhejte přijít na naší Towe Challenge.
16:30 - 17:30
Hrnečku vař aneb Dvě pohádky pro mlsné jazýčky - divadlo Máj Praha
Hravé divadlo na divadle – dvě pohádky spojené pohádkovou kuchyní, ve které se „uvaří“ klasická „Hrnečku vař“ a autorova pohádka „O mlsné Kateřině“. V pohádce nechybí humor, ani písničky. Na pohádku navazuje krátká výtvarná dílnička.
17:45 - 18:15
Komentovaná prohlídka
Něco málo historii a o tom co se u nás děje. Možnost poznat z blízka místo, které každý den míjíte. Prohlídka trvá cca 20-30 minut.
18:30 - 19:30
Vystoupení pěveckého sboru Větrníček, Větrník a Větrák (ZŠ Kunratice)
Vystoupení pěveckého sboru Větrníček, Větrník a Větrák , ve kterém účinkují jak děti tak i jejich rodiče, prarodiče, paní učitelky a další. Sbor vede sbormistryně paní Majka Šulcová.
19:45 - 20:15
Vystoupení taneční školy Baby Dance Praha
Taneční vystoupení školy klasického a moderního tance Baby Dance Praha, která působí na Praze 11. Vystoupí dívky z tanečních ročníků Lucie Jansové a Kateřiny Hybšové.
20:15 - 20:45
Komentovaná prohlídka
Něco málo historii a o tom co se u nás děje. Možnost poznat z blízka místo, které každý den míjíte. Prohlídka trvá cca 20-30 minut.
20:45 - 21:45
Na víno se zástupkyněmi organizace Úsměv mámy
Přijďte si popovídat u sklenky vína a dozvědět se něco víc o aktivitách organizace Úsměv mámy, která podporuje šťastné mateřství a ženy, kterým do života vstoupily psychické obtíže v těhotenství nebo v období po porodu.
22:00 - 22:20
Požehnání Jižnímu městu

Celovečerní program:

Café Terezie
Během návštěvy Komunitního centra se můžete občerstvit v naší kavárně.
Knižní obchůdek s křesťanskou literaturou
V našem knižním obchůdku najdete potravu pro vaši duši.
Příležitost k duchovnímu rozhovoru nebo přímluvné modlitbě
Třeba se neumíte modlit a nebo je pro vás či vaše blízké těžká doba a rádi byste vše chtěli dát do rukou Boha? Nabízíme vám modlitbu za vás a vše co si nesete. Buď ústně s našimi přímluvci nebo písemně do Krabičky přímluv.
Možnost ztišení a zapálení svíčky před oltářem
Bohu můžeš říct cokoliv - říci, co Tě trápí; poděkovat, zač máš radost... Pro každého bude připravena svíčka k zapálení před oltářem.
Jeden krok jeden rok - venkovní hra
V letošním roce slavíme 5 jubileí. Součet let od těchto jubileí udává počet kroků mezi našimi dvěma kostely: Komunitním Centrem Matky Terezy (Háje) a kostelem sv. Františka z Assisi (Chodov). Vydejte se tedy na cestu dlouhou 1950 kroků.

Informace o kostele

WWW: http://www.kcmt.cz

Adresa kostela: U Modré školy 2337/1

GPS: 50°1'47.949"N, 14°31'25.382"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Vlasta Hamalová

Návaznost na dopravu:

metro C - stanice Háje

bus 125, 197, 165, 170, 293,- zastávka Modrá škola nebo Háje

bus 213, 136 - zastávka Háje

 

Stanice metra C Háje, výstup směr Modrá škola (od posledního vagónu metra po schodech, dále vpravo po ekalátorech), pak přímo 150 m bílá kruhová stavba se zvonem.

U Komunitního centra Matky Terezy, ul. U Modré školy 1, je možné zaparkovat na vyhrazeném parkovišti.

Komunitní centrum Matky Terezy slouží nejen jako křesťanské centrum, ale vychází vstříc potřebám všech obyvatel Jižního Města. Nabízí pravidelný program (přednášky a vzdělávání zaměřené na rodinu, seniory a mládež, ekumenická setkání, duchovní obnovy, výuku náboženství, přípravu na svátosti, divadelní představení, koncerty, plesy atd.). Provozováno je Římskokatolickou farností u kostela sv. Františka z Assisi na Chodově.

Projekt komunitního centra Matky Terezy je soustředěn do kruhového půdorysu s několika vstupy po obvodě tak, aby bylo možno jednotlivé aktivity zpřístupnit nejen praktikujícím věřícím, ale i široké veřejnosti samostatně, nebo je uvnitř domu propojit a využívat je variabilně podle potřeby. Půdorys kruhu byl zvolen jako symbol jednoty lidského společenství, komunikace mezi lidmi a místo setkávání. Celému organismu je nadřazena kaple jako neměnný a pevný liturgický prostor.

Interiér komunitního centra je založen na působení prostorů, které jsou modelovány stěnami, okny, světlíky a přirozeným osvětlením. Doplňujícími prvky interiéru jsou výtvarná díla a objekty liturgického mobiliáře. Na výtvarném konceptu kaple s paní architektkou Vítězslavou Rothbauerovou spolupracovali malíř Pavel Šlégl (vytvořil pohyblivé obrazy křížové cesty) a prof. Stanislav Hanzík (jeho dílem je dřevěná socha Krista v pozadí kaple a busta Matky Terezy ve vstupní hale). Mobiliář navrhl a zhotovil sochař Daniel Trubač. Zahrnuje oltář, svatostánek, ambon, abak sedes a věčné světlo.

Stavba byla realizována v květnu 2005 až v dubnu 2007.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube