16:00 | - | 21:00 | Otevřeno, možnost návštěvy |
18:00 | - | 19:00 |
Hudební těleso složené z žáků Gymnázia Cheb pod vedením Michala Holoty |
WWW: http://www.pomezinadohri.cz
GPS: 50°5'11.4"N, 12°17'5.64"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Iveta Levová
Obec Pomezí nad Ohří se rozkládá na pravém břehu řeky Ohře. Po staletí jí vévodí dodnes významná krajinná dominanta, kostel svatého Jakuba Většího.
Kostel svatého Jakuba Většího v Pomezí nad Ohří je původně románská stavba z 10. století. Z nejstarších stavebních fází se zachoval chór a triumfální oblouk. Dnešní podoba kostela pochází z jeho pozdně barokní přestavby v letech 1798 až 1799. Kostel je jednolodní s pravoúhlým presbytářem a předsíní před západním průčelím. Mohutná boční věž má polygonální poslední patro a je zakončena cibulovitou bání. Na epištolní (pravé) straně je oltář s obrazem sv. Anny (Caravaggio), evangelní (levou) zdobí obraz Madona ve skalách (da Vinci). Hlavní oltář je osazen obrazem sv. Jakuba Většího a sochami sv. Františka a sv. Jana Křtitele. V původní kapli je památka nejcennější, svým tématem ve střední Evropě unikátní freska Kristus ve vinném lisu. Namaloval ji neznámý alsaský malíř v 15. století.
V době normalizace trpěla, jako každý opuštěný objekt, i tato památka. Poslední mše se zde konala v roce 1973. Inventář byl vystěhován a římskokatolická církev předala prázdný a odsvěcený kostel Československému státu. První archeologický výzkum zde proběhl až po sametové revoluci v roce 1990, když byl kostel předán tehdejším Okresním národním výborem chebskému muzeu.
V současné době je kostel sv. Jakuba Většího majetkem obce. Od roku 2005 postupně probíhá celková obnova stavby. Dnes je kostel dovybavován jak původním, již zrestaurovaným mobiliářem, tak díly současných autorů.
Z restaurátorské dílny paní MgA Heleny Jahodové, akademické sochařské restaurátorky, se v roce 2023 vrátila kazatelna z roku 1670. Na pěti obrazech, které zdobí řečniště jsou spodobeny výjevy sv. Jana Evangelisty, Ježíše (Salvator Mundi), sv. Lukáše, sv. Marka a sv. Matouše. Zajímavým a ojedinělým prvkem je také atribut paže s krucifixem upevněným na levé straně kazatelny.
Hazlov, kostel Povýšení sv. Kříže – 7,7 km
Františkovy Lázně, Chrám svaté kněžny Olgy – 8,5 km
Cheb, Husův sbor – 9,0 km
Cheb, františkánský kostel Zvěstování Panny Marie – 9,1 km
Cheb, kostel sv. Kláry – 9,2 km
Cheb, kostel sv. Václava – 9,2 km
Cheb, modlitebna Sboru Křesťanské společenství – 9,3 km
Cheb, kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty – 9,3 km
Cheb-Starý Hrozňatov, Maria Loreto – 14,0 km
Aš-Kopaniny, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – 19,6 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.