| 18:00 | - | 21:00 | Otevřeno, možnost návštěvy |
WWW: http://muo.cz
Adresa kostela: Václavské náměstí 4, Olomouc
GPS: 49°35'52.8"N, 17°15'43.56"E
Bezbariérový přístup.
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Tomáš Kasal
Návaznost na dopravu:
Pokud jedete tramvají, vystupte na zastávce U Dómu. V případě jízdy autem můžete využít malé placené parkoviště v boční levotočivé uličce Václavského náměstí. Na samotném náměstí není parkování povoleno.
Pozdně gotická kaple sv. Jana Křtitele navazuje na románský Zdíkův palác (dříve nesprávně označovaný za Přemyslovský palác), který je součástí prohlídkové trasy Arcidiecézního muzea Olomouc. Kaple byla vystavěna kolem roku 1414 a původně sloužila jako kapitulní knihovna, na což dodnes upomínají nápisy na stěnách v její západní části.
Kapli zdobí pozdně gotické a raně renesanční nástěnné malby. Na jižní stěně je namalován epitaf olomouckého kanovníka Václava z Moštěnice. Je na něm vyobrazen Zmrtvýchvstalý Kristus, před nímž klečí zesnulý kanovník doprovázený Pannou Marií, sv. Janem Křtitelem a sv. Janem Evangelistou. Na východní stěně je pak Zvěstování Panně Marii a na severní stěně Kristus, který se po zmrtvýchvstání zjevuje Panně Marii. Klenbu kaple vyplňuje malba představující anděly s nástroji Kristova umučení a olomoucké a zemské patrony. V kapli se dochovaly také dva raně renesanční náhrobníky. Do jižní stěny je zasazen kamenný náhrobník Václava z Moštěnice z doby kolem roku 1520. Naproti němu je umístěn náhrobník rytíře Arnošta Kužela ze Žeravic, štědrého mecenáše katedrály, který vznikl v roce 1524 a zobrazuje postavu zemřelého v dobovém brnění.
Při Noci kostelů můžete vstoupit do Zdíkova paláce zdarma od 18 do 21 hodin bočním vchodem v těsné blízkosti dómu sv. Václava (pod zaskleným dvojitým románským oknem) nebo přímo z katedrály. V běžných dnech je Zdíkův palác společně s kaplí otevřen v rámci prohlídky Arcidiecézního muzea pouze v turistické sezoně od 1. dubna do 30. září denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
V současné době je v kapli výstava Kristova cesta na Golgotu ulicemi Jeruzaléma, která představuje výjimečný barokní grafiku Jeruzaléma s množstvím detailů, biblických staveb a epizodami Kristova velikonočního příběhu.
Olomouc, kostel sv. Anny – 0,0 km
Olomouc, katedrála sv. Václava – 0,1 km
Olomouc, kaple sv. Kosmy a Damiána – 0,2 km
Olomouc, bývalý kostel sv. Petra a Pavla, Univerzita Palackého – 0,4 km
Olomouc, kaple Božího milosrdenství - ACHO – 0,5 km
Olomouc, kostel Českobratrské církve evangelické – 0,5 km
Olomouc, kostel Panny Marie Sněžné – 0,6 km
Olomouc, pravoslavný katedrální chrám sv. Gorazda – 0,7 km
Olomouc, kaple Božího Těla – 0,8 km
Olomouc, kaple sv. Jana Sarkandra – 0,9 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.