07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Třebechovice pod Orebem, evangelický kostel

Program Noci kostelů 7. června 2024

19:00 - 22:20 Otevřeno, možnost návštěvy
20:00 - 21:00
Klára Sára, dámy a pánové
Koncert
21:00 - 21:30
Fair trade kavárna
21:30 - 22:00
Koncert pro dvě trubky
Koncert - Adam Kokrda a Matouš Reschel

Celovečerní program:

Výstava obrazů
Výstava obrazů Davida Vojtka - Betlémáci

Informace o kostele

WWW: http://trebechovice.evangnet.cz/

Adresa kostela: Masarykovo nám. 19

GPS: 50°12'4.510"N, 15°59'36.149"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Miki Erdinger

Protestantští křesťané z Třebechovic a okolí, jejichž počet od 19. století vzrůstal v důsledku stěhování z venkova a později i přestupovým hnutím, se po vyhlášení tzv. tolerančního patentu přihlásili k reformovanému vyznání a stali se součástí sboru v Klášteře nad Dědinou. Již v padesátých letech 19. století usilovali místní o osamostatnění, ale z důvodů ekonomické slabosti k němu nedošlo. Osamostatnění bylo nakonec povoleno 5. května 1871. Po vzniku Československa sbor vstoupil do Českobratrské církve evangelické.

Sbor koupil dům na náměstí, v níž si upravil modlitebnu a byt duchovního (dnešní čp. 2). Modlitebna byla posvěcena 31. května 1871, byla však považována pouze za provizorní. Protože prostor modlitebny nepostačoval (průměrná účast byla kolem 400 lidí, při bohoslužbách s večeří Páně až 1400 lidí), byl zakoupen pozemek naproti (čp. 20) ke stavbě nového kostela.

Autorem návrhu nového chrámu pro život českobratrského sboru byl A. Nový z Rychnova nad Kněžnou. V letech 1876–80 je postaven pseudorománský chrám s hranolovitou věží uprostřed průčelí. Jeho základní kámen byl položen 5. května 1876 a posvěcení proběhlo 6. července 1880 za účasti superintendenta Jana Veselého z Kláštera nad Dědinou. Truhlářskou práci velkým dílem dovedně provedl Jan Podstata z Třebechovic, jehož mistrovským dílem je krásná kazatelna.

Kostel slouží k pravidelným i mimořádným bohoslužebným setkáním sboru a dále ke koncertům a představením, které pořádají různé instituce a občanská sdružení. Mezi hlavní partnery patří Třebechovické muzeu betlémů, Ekumenický pěvecký sbor, Česká křesťanská akademie, Základní umělecká škola V Třebechovicích, Klíč k tvořivosti z. ú.,YMCA Třebechovice, z.s., Mirabilis atd. Benefiční koncerty organizované těmito i dalšími subjekty podpořily práci  např. Diakonie ČCE, Pomozte dětem, Člověk v tísni, Dětský domov Veská, Salesiánské centrum Pardubice atd. V současné době je kostel a fara také zázemím pro ubytování ukrajinským uprchlíkům a distribuci materiální pomoci.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube