07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Záštita

Mgr. Vítězslav Schrek, MBA

Milí přátelé,

s potěšením vás zvu na šestnáctý ročník Noci kostelů. Tato událost představuje jedinečnou příležitost navštívit monumentální barokní chrámy, památky UNESCO ale i malé kostelíky, zapomenuté kapličky a modlitebny napříč Krajem Vysočina. Vydejte se se svými blízkými poznávat regionální církevní pamětihodnosti, které dokreslují historii Vysočiny a provázejí životy generací místních obyvatel. Lidé se v kostelech scházeli pravidelně, po staletí byly neodmyslitelnou součástí veřejného dění, pojily se se zásadními událostmi. Noc kostelů poukazuje na jejich význam, společenskou i kulturní hodnotu.

Téměř ve všech otevřených církevních památkách organizátoři připravují kulturní program s řadou koncertů, přednášek nebo s možností prohlídek běžně nepřístupných míst, kterými jsou například vrcholy věží s kostelními zvony nebo kostnice ukryté ve sklepeních.

Ať už vyrazíte objevovat genialitu mistrů stavitelů, kteří na Vysočině zanechali mimořádné architektonické skvosty, zajímá vás kulturní program nebo hledáte zklidnění a chcete jen chvilku tiše rozjímat, přeji vám, abyste si jedinečnou atmosféru Noci kostelů užili.

Vítězslav Schrek

hejtman Kraje Vysočina

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube