10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 10. června 2022

Komenský - příběh naděje, odvahy a lidskosti

Vyprávění o Janu Amosu Komenském - interaktivní, pro celé rodiny

Informace o kostele

WWW: http://klobouky.evangnet.cz

Adresa kostela: Brněnská 30

GPS: Loc: 48°59'50.308"N, 16°51'44.386"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Martina Zuštinová

Návaznost na dopravu:

Z Brna do Klobouky je velmi dobré autobusové spojení. Téměž každou půl hodinu odjíždí z hlavního autobusového nádraží v Brně autobus směrem na Hodonín, zastávka č. 1 a 2.  Cesta trvé asi 45 min. Autem je možné jet směr Hodonín, asi na 31 km je odbočka vpravo na Klobouky. Evangelický kostel se nachází asi 500 od sjezdu z hlavní silnici po levé straně ve směru jízdy.

 

Noc kostelů 2018 se v kostele Českobratrské církve evangelické v Kloboukách u Brna uskutečňuje za finanční pomoci Jihomoravského kraje.  

Farní sbor evangelické církve v Kloboukách u Brna patří mezi nejstarší evangelické sbory na Moravě, které se ustavili ihned po vyhlášení Tolerančního patentu v r. 1781. Již v r. 1861 si sbor postavil věž se čtyřmi zvony, které ulil Vojtěch Hiller z Brna. Dvacet let stála věž osamoceně. V r. 1882, za faráře Dr. Ferdinanda Císaře ,byl položen základní kámen k dostavbě kostela. Chrám byl slavnostně otevřen r. 1883, jeho stavitelem byl Antonín Strnad. Evangelický kostel v Kloboukách u Brna vyniká ojedinělým unikátním technickým řešením - klenba je zavěšena na železné konstrukci krovu a patrové galerie jsou neseny útlými železnými sloupy. Také varhany jsou netradičně umístěny vpředu chrámu nad kazatelnou.

Kostel je rozdělen přepážkou z litého barevného plexiskla s biblickými obrazy - technologie zpracování je chráněna patentem profesora Kříže z Prahy.

V roce 2006 provedl sbor generální opravu starobylých unikátních varhan z roku 1890 a o dva roky později, r. 2008 pořídil dva nové zvony, které byly ulity ve firmě Dytrychová.

V roce 2011 se sboru podařilo pokrýt střechu kostela i fary novou pálenou krytinou.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube