07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 7. června 2024

Prohlídka farního sklepa - koštování vín a sýrů

Informace o kostele

WWW: http://www.praha.fara.sk

Adresa kostela: Jindřišská

GPS: 50°5'5.488"N, 14°25'49.789"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Dana Saxonbergová

Návaznost na dopravu:

Tramvaje č. 3, 5, 6, 9, 14, 24 — zastávka "Jindřišská"

Kostel byl založen v gotickém slohu ve 2. polovině 14. století při založení Nového Města. Vystavěn byl řádem křížovníků s červenou hvězdou, který ho měl ve správě. Kostel byl vysvěcen v únoru 1351arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, v březnu byl povýšen na farní.  

Kostel byl obklopen hřbitovem, který byl používán zvláště intenzivně při morových ranách.  

Za husitství kostel ovládli husité a byl zde farářem také umírněný husita Prokop z Plzně, později pak utrakvisté. V letech 1472–1476 založena nová zvonice (dnešní Jindřišská věž), která byla určeno pro nové těžké zvony. Při kostele byla také založena svatojindřišská farní škola, mezi rektory školy patřili Pavel Kristián z Koldína nebo Jan Campanus Vodňanský. Z doby utrakvismu se v kostele zachovala například křtitelnice z roku 1418. V té době zde také působilo jedno z nejstarších a nejbohatších literátských bratrstev v Čechách, které, stejně jako ostatní, bylo zrušeno výnosem císaře Josefa II. v roce 1784 a majetek rozprodán.  

Po Bílé hoře měl být kostel vrácen Křížovníkům. Ti se ho však v roce 1646 zřekli ve prospěch barnabitů, ti však tuto nabídku nevyužili a císař Ferdinand III. kostel v roce 1649 převedl na obec Nové Města.  

V dobách barokních pak došlo k přistavění několika kaplí kostela. V 19. století pak kostel zasáhla významná přestavba vedená architektem Josefem Mockerem.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube