07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 7. června 2024

Zahájení a doprovodný program

Během celého programu bude probíhat: - doprovodný program pro děti (dílny a soutěže) - kvíz pro dospělé - výstava fotografií - výstava ornátů a sakrálních předmětů - možnost občerstvení - ochutnávka mešního vína

Informace o kostele

WWW: https://www.farnostboritov.cz/

GPS: 49°24'51.48"N, 16°34'44.04"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Petra Dvořáčková

Návaznost na dopravu:

Černá Hora leží na trase Brno - Svitavy. 25 km severně od Brna. Kromě osobní dopravy se sem můžete dostat autobusovou linkou IDS (301 z Brna Králova Pole) anebo vlakem do Rájce-Jestřebí, odkud je to do Čermé Hory 6 km pěšky anebo můžete využít autobusovou linku 235.

Dnes už to tak nevypadá, ale kostel stojí na pahorku a po nedávných úpravách okolí i samotného kostela se znovu stal dominantou centra městečka. Vyvýšenina, na které stojí, byla osídlena 4 500 let před naším letopočtem, ale první zmínka o kostele je až z roku 1424. Tehdy to byla spíše kamenná kaple, loď měla plochý strop z trámů, nad kůrem klenutý. S rozvojem obce se začalo uvažovat o stavbě většího kostela. K té však došlo až v roce 1707. Starý kostel byl stržen a začal se stavět nový. Tehdy ovládali černohorské panství Lichtenštejnové. Kostel byl dostavěn roce 1710 v barokním stylu a byl zasvěcen svatému Vavřinci. Nový kostel postavili dělníci z cihel a kamenů zbourané kaple. Neměl věž, loď byla zaklenutá a střecha pokrytá šindelem. Vybavení měl skromné. Uvnitř stály tři oltáře sv. Vavřince, sv. Barbory a sv. Kateřiny. Kostel měl na starosti bořitovský farář, který do Černé Hory docházel sloužit mše (koneckonců stejně jako dnes). 3. ledna 1786 byl černohorský kostel povýšen na lokální. Začaly se psát matriky a okolo kostela se také začalo pohřbívat. V roce 1840 byla přistavena dominantní věž kostela. Stejně jako kostel byla z cihel a její střechu pokrývaly břidlice. V roce 1858 byl pak kostel povýšen na farní. Při oslavách milénia příchodu slovanský věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Moravu umístili v roce 1868 u hlavního oltáře věřící sochy těchto světců. Začátkem jednadvacátého století odstartovaly na kostele rozsáhlé opravy. Vyměnila se plechová střecha za původní šindelovou, krov věže, věž se znovu omítla. Dále se na kostele opravila okna, okapy, a obvodové zdi. V roce 2009 koupil městys budovu, která sloužila jako hospodářské zázemí fary. Domek se zboural a místo něj je parčík. Zároveň byla upravena i plocha před kostelem s novou dlažbou.  

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube