hudební vystoupení dětí a studentů ZUŠ Evy Randové
Adresa kostela: Horova 12, 400 01 Ústí nad Labem
GPS: 50°39'44.852"N, 14°2'11.356"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Ing. Mgr. Henrieta Neprašová
Návaznost na dopravu:
Kostel leží v centru města v Horově ulici 12, od Hlavního nádraží se dá během 5ti minut dojít přes Mírové náměstí pěšky.
Kostel apoštola Pavla spoluvlastní a spravují v současné době dvě církve společně. Jsou to Českobratrská církev evangelická a Církev československá husitská.
Původně kostel německé evangelické církve postavený v Ústí nad Labem. Generální ředitel Spolku pro chemickou a hutní výrobu Max Schaffner daroval pozemek a financemi ke stavbě evangelického kostela přispěli především pánové Carl Ludwig a Otto Wolfrum, Paul Siegfried a Friedrich Wilhelm Bornemann. Stavbu kostela podpořil také Spolek Gustava Adolfa a v září 1902 se vypsala soutěž pro architekty. Zvítězil lipský architekt Julius Zeissig a stavěl stavitel Alwin Köhler.
Základní kámen byl položen 28. září roku 1904 a stavba byla dokončena roku 1906. Náklady stavby: 150.000,- tehdejších korun.
Kostel apoštola Pavla je jednoduchou románskou stavbou s polokruhovou apsidou v závěru a 40 metrovou věží. Fasáda je z režného cihlového zdiva a okna jsou půlkruhově zaklenutá.
Nad portálem se nachází trojúhelný fronton s obloučkovým vlysem a latinským křížkem a nad ním ztrojené novorománské okno.
Klenba lodi byly zhotovena z betonových prefabrikátů. Nad vchodem a bocích stěn je umístěna kruchta ze dřeva.
Původně na ní byly citáty z bible, které žel byly po 2. sv. válce nahrazeny zlacenými kříži.
Na kruchtě se nachází varhany z dálny budyšínské firmy Herrmanna Euleho. Jde o pneumatický kuželový nástroj o dvou manuálech.
Oltář, který byl krásně zdobený, doznal také velké změny. Původně zůstal jednoduchý oltář posunutý tak, aby se sloužilo k lidem čelem, zůstala soch Krista v nadživotní velikosti. Materiál je bílý mramor u oltáře a u sochy žehnajícího Krista je to kararský mramor.
Kostel díky výbuchu bomby 17. dubna roku 1945 přišel i o veškerá původní okna. Okna bvyla původně zdobena výjevy ze života Krista. Také v apsidě se nacházela tři okna a dvě krajní znázorňovala apoštoly Petra a Pavla. Prostřední zdobily ornamenty. Dnes je prostor oken zazděn.
Kostel byl plně elektrifikován a topilo se parním topením.
Poválečné poměry na základě rozhodnutí Zemského národního výboru v Praze rozhodly o tom, že kostel má být převzat církvemi, které jsou so po konfesní stránce nejbližší.
Dohodu o spoluvlastnictví spolu uzavřeli Církev československá husitská a Církev českobratrská evangelická.
Tento stav trvá do dnes.
Současní faráři: za CČSH Mgr. Ing. Henrieta Neprašová a za CČE Mgr. Tomáš Jun.
BOHOSLUŽBY NÁBOŽENSKÉ OBCE CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ V KOSTELE APOŠTOLA PAVLA:
Každou neděli od 15,00 hodin v letních měsících; v zimním období se bohoslužby přesouvají do farního domu do modlitebny v Horově ulici 12 také každou neděli od 15:00 hodin.
BOHOSLUŽBY CÍRKVE ČESKOBRATRSKÉ EVANGELICKÉ V KOSTELE APOŠTOLA PAVLA:
Každou neděli od 9:30 hodin v letních měsících; v zimních měsících se přesouvají bohoslužby do modlitebny farního úřadu, do Dvořákovy ulice č.p. 6.