07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 7. června 2024

Prohlídka věže a krovu kostela

Do věže a do krovu kostela bude z technických a bezpečnostních důvodů možné vystoupit až po 18:30.

Prosíme, dbejte o svoji bezpečnost a držte se pokynů pořadatelů. V době konání hudebních produkcí není možné procházet půdní prostory nad hlavní lodí v kostele.

Informace o kostele

WWW: http://fara.hrabova.net

Adresa kostela: Jestřábského

GPS: 49°46'27.51"N, 18°16'49.011"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Ing. Anna Šustrová

Návaznost na dopravu:

 Spojení z Hrabůvky, Zábřehu, Vítkovic, Poruby, Vratimova, Paskova: Linka 27, zastávka Kostelík - směr ⇒ Hrabová statek Linka 39, zastávka Kostelík - směr ⇒ Paskov (Paskov Folvark) Linka 41, zastávka Kostelík - směr ⇒ Kartonážka (Vratimov náměstí) Linka 41, zastávka Kostelík - směr ⇒ Výškovice

pak asi 3 minuty pěšky

Informace o kostele: Nejstarší zmínka o kostele sv. Kateřiny je z roku 1564. Z toho roku je doložen nápis pod zvonicí           S největší pravděpodobností kostel v té době již několik desítek let stál. Lidová pověst praví, že jej hrabovští občané rozebraný odkoupili z Metylovic a v Hrabové znovu postavili. Původně kostel patřil českým bratřím, až v roce 1633 byl do obce dosazen katolický farář. Ten byl ovšem na dlouhou dobu poslední. Kostel prodělal několik větších oprav. První se datuje do roku 1659, druhá do roku 1898, třetí do roku 1930, kdy došlo k elektrifikaci kostela. Poslední větší oprava proběhla v roce 2000, kdy byla vyměněna část krytiny nad lodí i nad zvonicí. Kostel patřil mezi nejcennější dřevěné památky na Moravě. Farníkům a všem, kdo měli kostel rádi, způsobila bolest zpráva, že na velikonoční úterý roku 2002 kostel vyhořel. O příčinách se dlouho spekulovalo, dnes se jeví jako nejpravděpodobnější příčina závada na elektroinstalaci. Z původního kostela zbylo pouze torzo, které projektanti nového kostela, který byl postaven jako věrná kopie, do něj zakomponovali. Nový kostel byl slavnostně při poutní mši 27. 11. 2004 vysvěcen ostravsko-opavským biskupem Mons. Františkem Václavem Lobkowiczem a dnes opět slouží hrabovské farnosti.   Farnost se zapojuje do Noci kostelů od r. 2010. Poprvé náš kostel navštívilo asi 300 lidí, v dalších letech přibližně dvakrát více.     Virtuální prohlídka kostela:  interiér a exteriér Pravidelné bohoslužby:

  • pátek 16:30 hod
  • neděle 8:00 hod
Farnost Ostrava-Hrabová na internetu:  

 

 

   

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube