07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 7. června 2024

Vystoupení místní skupiny ROSA - sólový i sborový zpěv za doprovodu basy, kytar a kláves

Letošní zpěvy se ponesou převážně v duchu pohádkových a melodramatických divadelních melodií.

Informace o kostele

WWW: https://farnostdrnovice.cz

GPS: 49°16'30.72"N, 16°52'8.76"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Alice Franková

Návaznost na dopravu:

Zámek se nachází na skalnatém ostrohu nad obcí Račice. Můžete zaparkovat v obci a na zámek se vypravit procházkou vzhůru krásným lesoparkem.

V případě, že to zdravotní stav neumožňuje, můžete před zámek do jet  autem, parkování je možné před branami zámku. Probíhají zde však stavební práce, proto počítejte s tím,

že počet parkovacích míst je touto skutečností ovlivněn.

Autobus: do Račic jezdí IDS JMK č. 157 na trase Vyškov-Adamov.

Vlakem: je možné přiblížit se do Vyškova a odtud dále autobusem č. 157.

 

 

Kostel Zvěstování Panny Marie je součástí předzámčí zámku Račice v kastastru obce Račice. Historicky je nazýván "zámecká kaple".

Veškerý historický vývoj je spjatý s historií samotného zámku.

Stavba původní protestantské kaple v manýristickém stylu je datována mezi léta 1580-1620, do doby držení panství Hanušem Petřvaldským z Petřvaldu, který provedl rozsáhlou přestavbu původního středověkého hradu na zámek.

Hlavní přestavby, které změnily vzhled kaple  se pak uskutečnily v letech 1760 rodem Braidů, kdy došlo k přebudování na katolický kostel a svou konečnou podobu získala v období po roce  1830, kdy zámek zakoupil baron Jan Mundy.

Architektonickými zvláštnostmi jsou samotné umístění kaple - kvůli terénu je oltářiště směrováno jihovýchodně a dále pak absence kostelní věže, kterou nahrazuje dodatečně vytvořená zvonice zbudovaná z původní bašty v jiné části předzámčí.

Kostel, ačkoli je majetkem obce, je širší veřejnosti skryt za branami předzámčí -  přístup do něj je vždy pouze v průběhu bohoslužeb, což jsou v současné době pravidelně první dvě soboty v měsíci, následující dvě soboty je dle možností sloužena bohoslužba slova a dále je kostel otevřen při výjimečných příležitostech (např. vánoční koncerty).

Noc kostelů tak bude další z možností, jak kostel představit veřejnosti.

Prosíme, pokud nemáte zdravotní hendikep parkujte svá auta dole v obci nebo v ulici Bašta, místa k stání automobilů jsou omezená.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube