Víte, kde najdete na glóbusu Izrael? A kde je na mapě Nazaret, Betlém a Jeruzalém, a co důležitého se v těchto městech událo?
Zveme děti od 3-8 let, jejich starší sourozence ale i rodiče a katechety na praktické představení programu Katecheze Dobrého Pastýře. Podíváte se do átria - místnosti, kde se děti pravidelně setkávají a poznávají Pána Ježíše, život církve, liturgii, Písmo svaté. Představíme vám materiál, se kterým děti při katechezích pracují.
Děti si mohou zkusit sestavit liturgický kalendář, nachystat oltář, seznámit se s liturgickými barvami. Nebo třeba blíže poznat podobenství o Dobrém Pastýři, nebo ta o Božím království. Víte, kde najdete na glóbusu Izrael? A kde je na mapě Nazaret, Betlém a Jeruzalém, a co důležitého se v těchto městech událo?
Dospělým představíme přístup k dětem, který se v těchto katechezích používá. Dále se dozví, jak lze využít Katechezi Dobrého Pastýře při předávání víry v rodině.
WWW: https://www.farnost-krpole.cz
Adresa kostela: Božetěchova
GPS: 49°13'38.28"N, 16°35'46.68"E
Bezbariérový přístup.
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Josef Řídký
Návaznost na dopravu:
Kostel se nachází na ulici Božetěchova v blízkosti areálu FIT VUT, nejbližší zastávkou MHD je přestupní uzel Semilasso.
Kostel spolu s klášterem založil roku 1375, moravský markrabě Jan Jindřich spolu se svou čtvrtou manželkou Alžbětou Oettigenskou a svými syny Joštem, Janem Soběslavem a Prokopem. Posledně jmenovaný je v Andělské kapli kostela pohřben.
Za více než čtyři století své existence klášter dvakrát vyhořel, třikrát byl vydrancován a zapálen husity, jedenkrát byl zapálen a rozbořen uherskými vojsky, jedenkrát byl vydrancován stavovskými vojsky, třikrát vojsky švédskými, jedenkrát vojsky pruskými. Roku 1782 byl klášter za Josefa II. zrušen a později přeměněn na kasárna. Dnes v areálu kláštera sídlí Fakulta informačních technologií VUT a kostel je ve správě Římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětější Trojice, Brno-Královo Pole.
Kostel dnes představuje jednu z nejcennějších gotických staveb, která byla v 2. polovině 18. století oděna do barokního pláště. Kromě bohatě vyřezávaných chórových lavic z počátku 17. století přibyly v 60. letech následujícího věku hodnotné oltáře a obrazy dvanácti apoštolů od Josefa Sterna. Při prohlídce jistě nevynechejte vzácné fresky v bočních kaplích, které vytvořil v letech 1766-79 Franz Anton Maulbertsch.
Díky vzorné péči duchovního správce a farníků je kostel ve velmi dobrém stavu. V kostele byly restaurovány fresky v bočních kaplích, proběhly opravy exteriéru kostela a v posledních letech byly kompletně obnoveny hlavní i boční oltáře a restaurována série 12 obrazů apoštolů a obě chórové lavice. Nyní probíhá restaurování fresky ve Švédské kapli. S podporou diecézního organologa, duchovního správce i lidí z uměleckých kruhů se občanské sdružení Varhany pro Královo Pole snaží nashromáždit prostředky k další nutné investici, pořízení nových varhan, neboť současné jsou ve velmi špatném technickém stavu.