Návaznost na dopravu:
Autem:
- pojedete po ulici Vídeňská směrem na Vídeň a odbočíte doprava u OC Futurum a dále dle směrovek pojedete do Moravan. Pokračujete do Nebovid a pak na rozcestí do Ořechova. Pojedete po hlavní silnici ulicí Brněnskou a Sokolskou až ke kostelu Všech svatých.
- pojedete po ulici Vídeňská a odbočíte za Modřicemi z hlavní silnice doprava na Ivančice. Projedete obcí Želešice, Hajany a na začátku obce po levé straně se nachází kostel Všech svatých
Autobusem:
- pojedete linkou č.501 ze zastávky Ústřední hřbitov, vystoupíte v Ořechově, zastávka orlovna a půjdete ve směru jízdy cca 50 m ke křižovatce, odkud je vidět kostel Všech svatých
- pojedete linkou č. 510 ze zastávky Modřice - smyčka, vystoupíte v Ořechově , zastávka zdravotní středisko, přejdete silnic ke kostelu Všech svatých
- První farní kostel na východní straně obce na návrší, odkud je jedinečný pohled na jižní Moravu až k rakouským hranicím byl postaven s největší pravděpodobností na přelomu 13. a 14. století. Jisté je, že stál už v roce 1317, kdy patronátní právo k ořechovskému kostelu bylo přeneseno na klášter sv. Anny v Brně.
- První zmínka o kostele je z roku 1343.
- Původní gotický chrám stál ve vnitřním prostoru toho dnešního. Podle farního záznamu se první farář jmenoval Lev, nastoupil svůj úřad v roce 1343 a byl zároveň děkanem brněnským.
- Během století se ořechovská farnost postupně rozrůstala a kostel se stal nedostačujícím pojmout větší počet věřících.
- V letech 1704 – 1705 byl kostel pozměněn malými opravami.
- V roce 1878 Msgr. Antoním Páral, kněz, který působil v Ořechově 49 roků, pojal úmysl rozšířit dosavadní chrám. Během 20 let se nasbíralo tolik finančních prostředků, že nakonec došlo k rozhodnutí postavit kostel nový.
- Dne 26. února 1899 se konala poslední bohoslužba. Ještě téhož dne byla přenesena Nejsvětější svátost do školní budovy, kde se po dobu stavby nového kostela konaly bohoslužby.
- Dne 11. listopadu 1899 byla stavba dokončena ve slohu novorománském.
- Nový kostel byl vysvěcen 8. července 1900 biskupem ThDr. Františkem Sáleským Bauerem z Brna.
- Během druhé světové války byl kostel velmi zničen. Němečtí vojáci si z věže udělali pozorovatelnu.
- Po válce obětaví farníci podruhé staví kostel v téže podobě jako před válkou.
- V letech 1984 – 1985 byl zhotoven obětní stůl s reliéfem Poslední večeře Páně, socha Krista v nadživotní velikosti, triptych soch sv. Cyrila a Metoděje a apoštola sv. Judy Tadeáše, vše z dílny sochaře Jaroslava Vaňka z Brna.
- Zajímavou památkou v kostele Všech svatých je dřevěná socha Panny Marie ze 14. století, která stávala v minulosti ve výklenku kapličky sv. Peregrina. Poutníci putující od Brna do Mariazell se u kapličky zastavovali a prosili o šťastný návrat z pouti domů. Během války byla socha vyrobená z lipového dřeva schovaná v domě č.p. 60. Tento dům byl za války zničen požárem, ale Madona zůstala nepoškozená. V roce 1999 byla socha zrestaurovaná a zapůjčena Moravské galerii v Brně k výstavě nazvané „Od gotiky k renesanci“.
- V roce 2005 byla zhotovena vitráž Panny Marie – Královny Všech svatých.
Prameny:
Ořechovská kronika vydaná k 50. výročí sloučení obcí Ořechova, Ořechoviček a Tikovic (Ořechov 1996)
Katalog Brněnské diecéze, vydalo Biskupství brněnské v Roce diecéze 2007 u příležitosti 230. výročí svého založení