duchovní hudba s kytarou
WWW: http://www.farnostbartolomej.cz
Adresa kostela: Františkánská 11
GPS: Loc: 49°44'44.045"N, 13°22'42.887"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Ing. arch. Jan Trčka
Návaznost na dopravu:
Ke kostelu je nejblíže zastávka tramvajové linky č.1 a č.2 - Náměstí Republiky. Z autobusových linek č. 20, č.33 a č.40 zastávka - Náměstí Republiky, Dřevěná.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ul. poblíž náměstí v Plzni je znám také pod názvem „u františkánů“. Až do komunistické diktatury totiž skutečně sloužil jako kostel přilehlého františkánského kláštera, který patří mezi nejstarší dochované plzeňské stavby. Byl založen zároveň s městem v roce 1295, s městem vyrostl, skvěl se i trpěl jeho zkázou. Po husitských válkách a stavovském povstání byl dvakrát vyzdvižen z ruin.
Kostel, který můžete v rámci Noci kostelů navštívit, se může honosit basilikálním trojlodím s protáhlým presbytářem uzavřeným pěti stranami osmiúhelníku. Jeho překrásné klenby byly vztyčeny v druhé polovině 15. stol. Pozoruhodné jsou také bohatě plasticky řešené konsoly přípor s figurálními a rostlinnými náměty. Okna jsou členěna gotickými kružbami. Ve 2. pol. 17. stol. byla ke kostelu přistavěna kaple sv. Antonína. V barokní době vytvořili františkáni vstupní průčelí kostela a upravili kruchtu, jejíž raritou jsou zdobené chórové lavice, v nichž se řeholníci modlili breviář, umístěné velmi netypicky za varhanním strojem.
V rámci Noci kostelů bude při prohlídce k vidění i na chrám navazující prastará gotická křížová chodba kláštera s kaplí sv. Barbory s velmi vzácnými gotickými freskami.
V současné době patří kostel k Římskokatolické farnosti u katedrály sv. Bartoloměje. Domov v tomto kostele nalezla také křesťanský studentský klub Hora. Klášter je pak využit jako sídlo farnosti a pastorační centrum. V křížové chodbě kláštera sídlí Muzeum církevního umění Plzeňské diecéze.