Další část vystoupení souboru Rozmarýny
WWW: http://www.nicov.eu
GPS: 49°22'57.643"N, 13°30'2.191"E
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Dalibor Hák
Návaznost na dopravu:
Kostel se nachází v Nicově, vzdáleném 2 km z plánického náměstí a 1 km od obce Zborovy.
Automobilem je dosažitelný po silnici č.186 z Klatov (17km), silnici č.187 z Nepomuku (15km) a dále na Plzeň (40km)
Pěšky z Plánice(náměstí) cca 20 minut po silnici/žlutá turistická značka.
Veřejná doprava v pátek 07/06 do Plánice, náměstí
Z Klatov v 16.38 a 18.42 hodin, zpět ve 20.58 hodin (BUS 430921)
Z Plzně v 16.40 a 17.40 hodin, zpět ve 20.58 hodin (BUS 430432)
Počátky poutní tradice v Nicově sahají do období vrcholného středověku. Ve 14.století zde byl zásluhou nedalekého cisterciáckého kláštěra v Pomuku(Nepomuku) postaven první kostel. Pouti se již tehdy konaly k zázračné, původně dřevěné, soše Panny Marie. Známé byly i léčivé, někdy též zázračné účinky vody z blízké mariánské studánky.
Po období útlumu navazujícím na husitské války a reformační tendence na panství ke kterému Nicov náležel byl v druhé polovině 17. století patrný opětovný nárůst poutní aktivity k zázračné mariánské soše. Vzhledem k potřebám souvisejícím s intenzivním fenomenem barokní zbožnosti a díky velmi osobnímu vztahu k nicovské lokalitě se tehdejší majitel panství, hrabě Adolf Bernard z Martinic, rozhodl pro stavbu nového, reprezentativního chrámu. Jeho návrhem pověřil jednu z nejvýznamnějších postav středoevropské barokní architektury Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
Základní kámen byl patrně položen roku 1720 a kostel byl vysvěcen v září 1730 litoměřckým biskupem Janem Adamem Vratislavem z Mitrovic.
Dispozicí kostela je centrála na půdorysu řeckého kříže se zdůrazněnou podélnou osou, s vedlejšími čtvercovými prostorami v koutech kříže. Ústřední prostor nad půdorysem okoseného čtverce je umocněn mohutnou kruhovou kopulí s osmi okny a lunetami. Konvexkonkávně zvlněná balustráda kruchty a oratoří dodává interiéru dynamičnosti. Výrazné je dvouvěžové průčelí kostela, pohybově akcentované středním rizalitem.
V interieru kostela jsou zachované původní prvky výzdoby oltářů i cenné úkazky řemeslné, např. kovářské zručnosti z poloviny 18.století.