07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 7. června 2024

vernisáž výstavy výtvarných prací klientů DZR Pržno

Informace o kostele

WWW: http://przno.evangnet.cz

GPS: 49°23'21.869"N, 17°56'28.551"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Aleš Zapletal

Návaznost na dopravu:

U kostela je možné bezplatně parkovat.

Zastávka autobusu "Jablůnka, restaurace Na papírně" ve vzdálenosti cca 800 m. Zastavují zde místní autobusy (Rožnov p/R - Val. Meziříčí - Vsetín/Zlín) i dálkové (Ostrava - Nový Jičín - Val. Meziříčí - Vsetín/Zlín).

Železniční stanice Jablůnka ve vzdálenosti cca 2 km. Zastavují zde osobní vlaky ČD Přerov-Vsetín.

Od vlaku i autobusu vede ke kostelu žlutá značka KČT.

Kamenný kostel v německém pseudogotickém stylu byl vystavěn v letech 1866-1873 na místě původního dřevěného kostela (tzv. toleranční modlitebny). Nachází se v horní části obce. Slouží k bohoslužbám v letním období (zhruba od poloviny května do poloviny října). Každý rok se otevírá pro širokou veřejnost při Noci kostelů. Příležitostně se v něm konají koncerty vážné hudby nebo pěveckých sborů. Slouží také při pohřbech.

Prohlídku kostela (mimo bohoslužby není otevřený) je možné domluvit s kazatelem Alešem Zapletalem (na telefonním čísle 705 114 769). V kostele si lze prohlédnout unikátní model původní toleranční modlitebny, varhany a také vysoký vyřezávaný oltář, který připomíná luterskou historii sboru (sbor byl od svého vzniku až do roku 1918 součástí církve Augsburského vyznání, tj. luterské).

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube