07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 7. června 2024

Komentovaná prohlídka kostela

Tomáš Jeřábek

Informace o kostele

WWW: http://www.cb.cz/celakovice/

Adresa kostela: Masarykova 2083

GPS: 50°9'29.737"N, 14°45'12.358"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Jan Luhan

Návaznost na dopravu:

Adresa: Masarykova 2083, Čelákovice

Doprava: vlaková stanice Čelákovice, či zastávka autobusu 443, 655 a 662 Čelákovice, žel. st. je přímo naproti vchodu do kostela.

Zveme vás do moderně pojaté modlitebny sboru Církve bratrské dokončené roku 2018.

Novostavba modlitebny je dalším kamínkem mozaiky bohaté historie Církve bratrské v Čelákovicích. Bohoslužby se konají pravidelně od roku 1929. Zpočátku byla využívána společenská místnost rodinného domu v přilehlé Jilemnického ulici. Od roku 1978 poskytli prostory pro setkávání bratři a sestry z Husova sboru Církve československé husitské. V roce 1988 se po složitých jednáních s úřady podařilo svépomocí zrekonstruovat malý dům ve Vašátkově ulici č.p. 288, kde jsme se až do otevření nové modlitebny scházeli.

Příběh budovy klíčí roku 2008, kdy začíná sbor početně růst a hledá nové místo, kde by mohl postavit odpovídající modlitebnu. V roce 2011 kupuje budovu naproti nádraží a zadává architektonickou studii. V roce 2014 se zahajuje demolice stávajícího rodinného domu a připravují se stavební práce. Stavba se naplno rozebíhá v roce 2015, betonují se základy, pokračuje se sklepem a přízemím s hlavním sálem, klubovnami a zázemím. Roku 2016 přibývá střešní konstrukce a uzavírá se vnější plášť budovy. V roce 2017 pokračují vnitřní instalace. Rok 2018 přinesl lité betonové podlahy a interiéry, zejména truhlářské práce. V závěru roku je stavba zkolaudována a sbor ji nadšeně používá ke svým aktivitám.

V roce 2019 jsme oslavili výročí 100 let existence Církve bratrské, v baptisteriu nové modlitebny byl proveden první křest, na Velikonoce jsme v hlavním sále prožili připomínku Sederové večeře, či uspořádali řadu koncertů, přednášek a výstav.

Rok 2020 byl samozřejmě silně poznamenán protiepidemiologickými opatřeními včetně omezení přítomoných osob na bohoslužbách. Nové situace jsme se nezalekli, naopak jsme ihned nasadili technický tým a začali s vysíláním online bohoslužeb. Členové sboru mají kromě toho možnost neformálního setkávání po různých online platformách. Děláme vše pro to, aby nikdo neprožíval osamění nebo skleslost.

V roce 2021 s ukončením protiepidemiologických opatřením zase sborová budova překypuje životem a aktivitami od neděle do soboty. Vikář Petr Luhan je pravidelně ve své kanceláři ve sborové budově a je otevřen setkání i rozhovorům nejen nad věroučnými tématy. Pokračuje práce s dorostem a mládeží. Ve spolupráci s městem Čelákovice organizujeme Klub Seniorů (KLUS).

Rok 2022 přinesl ordinaci Petra Luhana za kazatele. Začíná práce mezi lidmi bez domova a na okraji společnosti.

V roce 2023 jsme pořídili nové koncertní křídlo.

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube