Vědecká knihovna v Olomouci zve na prohlídky svého nového kumunitního a kulturního centra s přístavbou moderního foyer. Zastavit se můžete na krásnou hudbu a vychutnat si výbornou kávu v unikátní atmosféře foyer či na zahrádce kostela.
Noc kostelů ve Vědecké knihovně v Olomouci
7. červen 2024, 18:00–22:00
Červený kostel VKOL (Bezručova 3)
Vstup volný
Program:
18:00–22:00
Volné prohlídky Červeného kostela a foyer (poslední vstup na prohlídku 21:30)
Hudební vystoupení sboru Nota Bene Prostějov
(ženský pěvecký sbor, řídí Mgr. Anna Králová)
První vstup
18.00 Rok české hudby
Svítáníčka – lidové, arr. Zdeněk Lukáš
Přiletěly vlaštovičky, Má hvězda/ Tři ženské sbory – Bedřich Smetana
Skromná, Šípek /Moravské dvojzpěvy – Antonín Dvořák
Jiří Pavlica/Hradišťan:Láska
Modlitba za vodu
Vstávej, haleluja
Krátký popis léta
Druhý vstup
18.45 Duchovní hudba
Festival sanctus – Mary Lynn Lightfoot
Cum decore – Tielman Susato
Pie Jesu – Victor C. Johnson
Ave Maria – Václav Ptáček
Ubi caritas – Victor C. Johnson
A Joyful Song /Cantate Domino – Mary Lynn Lightfoot
In virtute tua, Domine – Greg Gilpin
Largo / Symfonie z Nového světa č. 9, e moll – Antonín Dvořák – arr. Evžen Zámečník
She sings – Amy F. Bernon
Nightingale – Jay Althouse
Třetí vstup
19.30 Spirituál, gospel
Bring me little water, Silvy – W. Ledbetter, arr. Moira Smiley
Ride the chariot – spirituál, arr. W. Henry Smith
People get ready –
Swingin´ sweet chariot – spirituál, arr.
Praise his holy name – spirituál, Keith Hampton
Baba ye tu (text modlitba Otče náš) – Christopher Tin
Pěvecký sbor Nota Bene Prostějov vznikl v červnu roku 2015 a působí v Prostějově a jeho okolí devátým rokem. V současné době má 27 aktivních členek v rozmanitém věkovém rozmezí. Sbor od svého založení pracuje pod vedením sbormistryně Mgr. Anny Králové a je součástí kulturního života města Prostějova, kde pravidelně vystupuje na koncertech a společenských akcích.
Jeho repertoár je pestrý, najdeme v něm skladby různých období a žánrů – od renesance, tvorbu klasických autorů, české skladatele (A. Dvořák, B. Smetana, L. Janáček), přes úpravy lidových písní, spirituály, gospely, swingové melodie, až po skladby současných autorů sborové tvorby (G. Gilpin, J. Leavitt, V. C. Johnson, M. Lynn Lightfoot aj.) Oblíbené jsou úpravy písní Jiřího Pavlici a Hradišťanu.
Sbor pořádá jarní a adventní koncerty, pravidelně se účastní celostátní akce Noc kostelů, uspořádal několik benefičních a charitativních koncertů (pro nadaci Dítě v srdci, pro Vanessku s Downovým syndromem, pro bratry Dostálovy s handicapem na vozíčku), zapojil se do projektu Zpíváme pro Unicef. Několikrát byl přizván a vystoupil při slavnostním předávání ocenění prostějovským učitelům v Městském divadle v PV a vystupuje také v rámci celostátní akce Dny evropského dědictví v prostorách prostějovské radnice.
Sbor se zúčastnil také sborových festivalů – Adventní zpěvy na Staroměstském náměstí (Praha, 2015), Ostrava zpívá (v rámci Memoriálu Zdeňka Lukáše, 2017), Přehlídky pěveckých sborů v Kopřivnici, (XXII. ročník, 2018) a v letošním roce festivalu Ženská srdce konaného v Prostějově.
V listopadu roku 2022 s velkým úspěchem reprezentoval město Prostějov na dvou koncertech v Polsku (v Środě Wielkopolske v rámci partnerství města Prostějova a Środy).
Sbor koncertně spolupracoval také s dalšími hudebními tělesy (Dechový orchestr ZUŠ Vl. Ambrose v Prostějově, Dívčí sbor SPgŠ Kroměříž, Dětský sbor ZUŠ, Mužský pěvecký sbor Orlice, dětské sbory ZŠ). Na své koncerty zve i sólové hosty.
Nota Bene je členem Unie českých pěveckých sborů a za podporu své činnosti děkuje Statutárnímu městu Prostějov.
Externí WWW odkaz: Podrobný program
WWW: http://www.vkol.cz/cervenykostel
Adresa kostela: Bezručova 3
GPS: 49°35'36.515"N, 17°14'49.982"E
Bezbariérový přístup.
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Martin Kučera
Po rozsáhlé rekonstrukci plní Červený kostel funkci moderního kulturně-vzdělávacího centra Vědecké knihovny v Olomouci, která je druhou nejstarší a rozsahem svého fondu třetí největší knihovnou v České republice (zal. roku 1566 společně s jezuitskou kolejí). V současnosti VKOL pečuje o téměř 2,4 mil. knih. Od roku 1807 disponuje právem povinného výtisku a pokrývá kompletní tuzemskou knižní a časopiseckou produkci.
Červený kostel sloužil německým evangelíkům do druhé světové války, poté jej převzali čeští evangelíci a od roku 1961 byl skladem knih Vědecké knihovny v Olomouci. Revitalizace objektu s přístavbou nového foyer trvala dva a půl roku, nové kulturní, komunitní a vzdělávací centrum VKOL bylo otveřeno 17. května 2023.