Fúze klasické židovské klezmer hudby v propojení s moderními rytmy, to všechno je židovský orchestr Šarbilach, který bude jako první bod programu na Noci kostelů hrát v Husově sboru jenom pro vás!
ORCHESTR ŠARBILACH
byl založen v r. 1994 jako hudební doprovod divadelního představení „Romeo a Julie“ uváděného na purkrabství Pražského hradu. Díky ojedinělému melodickému, harmonickému a rytmickému propojení vážné, populární a etnické hudby je styl Šarbilachu, i s přihlédnutím k neobvyklému obsazení, originální a dramaturgicky velmi rozmanitý. Vystupoval v mnoha českých koncertních síních, klubech, synagogách a na festivalech etnické hudby („Židovské dny kultury“ v Holešově, festival „Šamajim“ v Třebíči, mezinárodním festival 9 bran ve Valdštejnské zahradě v Praze). V prosinci 2005 uvedl orchestr v rozšířené sestavě světovou premiéru symfonické básně J. Vogela „Yad Vashem“ na památku obětí holocaustu v Jeruzalémské synagoze v Praze. V čele orchestru se vystřídalo několik vynikajících dirigentů (Varhan Orchestrovič Bauer, Václav Kalenda, Lukáš Kovařík, Pavel Trojan, Jiří Vondrovic, Alena Jelínková), v současnosti hraje pod taktovkou Dominika Svobody, studenta oboru Skladba a dirigování na Konzervatoři Jaroslava Ježka, multiinstrumentalisty, aranžéra a spoluautora zajímavých filmových projektů. Název orchestru Šarbilach pochází z jazyka jidiš a znamená „můj střep pro tebe“. V židovské svatební tradici ženich rozšlápne sklenici a její střepy se rozdávají svatebčanům pro štěstí. Věříme, že kousek štěstí přinese dnes naše hudba i Vám!
Adresa kostela: Moskevská 967/34
GPS: 50°4'7.849"N, 14°27'14.569"E
Bezbariérový přístup.
Kontaktní osoba pro Noc kostelů: David Frýdl
Návaznost na dopravu:
tram 4, 22 - zastávka Vršovické náměstí
Tramvaje 22 a 4 z náměstí Míru do zastávky Vršovické náměstí, případně tramvaje 24 nebo 7 do zastávky Bohemians.
Husův sbor ve Vršovicích je třetím kostelem v této městské části. Církev československá husitská ho vybudovala v roce 1930 prakticky souběžně ve stejné době, kdy byl na blízkém Čechově náměstí stavěn římskokatolický kostel sv. Václava. Jedná se o stavbu architekta Karla Truksy ve stylu individualistické moderny s prvky funkcionalismu. Jeho součástí je vedle hlavní chrámové lodi také velkoryse koncipovaný divadelní sál v suterénu budovy, který funguje od roku 2009 jako Vršovické divadlo MANA, od roku 1931 do roku 1965 provozovaný pod názvem Jiráskovo divadlo ve Vršovicích. Vedle duchovních aktivit náboženské obce Církve československé husitské ve Vršovicích zde působí spolek Centrum MANA, který rozvíjí své kulturní a vzdělávací aktivity v opraveném divadelním prostoru v Husově sboru - Vršovickém divadle MANA. Husův sbor v roce 2022 prošel generální rekonstrukcí vnějšího pláště budovy. Projektantem rekonstrukce a architektonickým dozorem byl ateliér MCA - prof. Ing. arch. Miroslav Cikán.
Více informací naleznete na adresách www.husuvsbor.cz a www.vrsovickedivadlo.cz