07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 7. června 2024

Noc kostelů Svatý Jan pod Skalou

Zajímavé akce i netradiční prostředí nabízí potemnělá jeskyně sv. Ivana i kostel ve Sv. Janě pod Skalou. Atrakcí je výstup na věž a přednáška o Národní kulturní památce

Kostel Sv. Jana Křtitele s jeskyní sv. Ivana budou otevřeny od 18 do 22h. Návštěvníkům poskytneme odborný výklad, kdy budou  poskytovány i nadstandardní informace jak o kostele, tak z historie místa. Zajímavostí bude i pobyt v jeskynním kostele - jeskyni sv. Ivana

 

Každou půlhodinu potom bude pro zájemce organizovaná  prohlídka na věž kostela (omezený počet lidí 15/skupinku). Při prohlídce renesanční věže uvidíte zajímavý hodinový stroj, unikátní barokní půdní konstrukci stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, nápisy vězňů z 50. Let. Atrakcí je hlavně prohlídka samotných zvonů, včetně zvonu z r. 1402 s nejstarším českým nápisem na zvonu. Na 600 let staré zvony si lidé mohu sáhnout i zazvonit.

V rámci  noci kostelů bude možné  přímo v kostele shlédnout i krásnou výstavu unikátních fotografií Svatého Jana pod Skalou a jeho okolí.  Dále bude zpřístupněna výstava karikatur akadem. malíře Jiřího Blažka v prostorách bývalé fary nedaleko kostela.

Svatý Jan pod Skalou společně s nedalekým Tetínem jsou jediná dvě poutní místa na Berounsku. Jejich historie sahá až ke kořenům křesťanství v Čechách. V rámci noci kostelů bývají zážitky z podvečerní návštěvy těchto míst hlubokým zážitkem.

 

     

 

Informace o kostele

WWW: http://www.farnostberoun.cz

Adresa kostela: č. p. 40

GPS: 49°58'8.377"N, 14°8'3.112"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Jiří Ševčík

Raně barokní kostel Sv. Jana Křtitele je součástí areálu býv. benediktinského kláštera ve Svatém Janu pod Skalou, který byl v roce 2018 prohlášen Národní kulturní památkou. Součástí kostela je pruslulá jeskyně sv. Ivana a starý jeskynní kostel Panny Marie. 

Návštěvníkům poskytneme odborný výklad, kdy budou  poskytovány i nadstandardní informace jak o kostele, tak z historie místa. Zajímavostí bude i pobyt v jeskynním kostele (jeskyně svatého Ivana)

Každou půlhodinu potom bude pro zájemce organizovaná  prohlídka na věž kostela (z důvodů karanténních opatření bude počet lidí ve skupince omezen). Při prohlídce renesanční věže uvidíte zajímavý hodinový stroj, unikátní barokní půdní konstrukci stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, nápisy vězňů z 50. Let. Atrakcí je hlavně prohlídka samotných zvonů, včetně zvonu z r. 1402 s nejstarším českým nápisem na zvonu. Na 600 let staré zvony si lidé mohu sáhnout i zazvonit. V rámci  noci kostelů bude možné  přímo v kostele shlédnout i krásnou výstavu unikátních fotografií Svatého Jana pod Skalou a jeho okolí.  V rámci noci kostelů bude zpřístupněna výstava karikatur akadem. malíře Jiřího Blažka v prostorách bývalé fary nedaleko kostela.

Svatý Jan pod Skalou společně s nedalekým Tetínem jsou jediná dvě poutní místa na Berounsku. Jejich historie sahá až ke kořenům křesťanství v Čechách. V rámci noci kostelů bývají zážitky z podvečerní návštěvy těchto míst hlubokým zážitkem.

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube