23.05.2025
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 23. května 2025

Cimbálová muzika Sedmikvítek

Koncert cimbálové muziky z Frenštátu se sourozenci Juračákovými.

Z webu Sedmikvítku

Fotografie Valašského souboru SedmikvítekValašský soubor Sedmikvítek působí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Toto město leží v malebné kotlině obklopené věncem hor, jimž vévodí památný Radhošť.  Frenštátsko patří k nejsevernější části Valašska. Stejně jako v jiných místech tohoto rozsáhlého regionu se i zde zachovalo velké množství lidových písní, tanců a zvyků. Od založení v roce 1980, i po celou dobu jeho působení je jeho hlavní snahou uchovat toto bohatství svých předků i pro příští generace.

Od počátku je vedoucí souboru Mgr. Jana Šamánková. V souboru tancují tři skupiny dětí, jsou to Sedmikvítci SI a SII a také jedna skupina dospělých, Sedmikvítek SIII. Při vystoupeních doprovází zpěváky a tanečníky jejich cimbálové muziky. VS Sedmikvítek vystupuje převážně s dějovými pásmy, v nichž jsou zpracovány zvyky, tance a písně z Valašska. V místě svého působení pořádá přehlídky valašských souborů, soutěže dětských zpěváčků, programy pro školy, bály, besedy u cimbálu a jiné akce pro veřejnost. Soubor vystupoval na mnoha folklorních festivalech a slavnostech doma i v zahraničí.

Sedmikvítku tancují také děti, a to ve dvou skupinách. V první skupině jsou děti mladší, které se formou říkanek, písniček a her učí základním tanečním dovednostem. Starší děti z druhé skupiny pak dále své schopnosti rozvíjejí, zvládají už složitější taneční kroky, ale nepřestávají si při tom hrát. Správný tanečník ve valašském souboru by měl umět nejen tančit, ale i zpívat, část nácviků proto vždy patří i zpěvu. Snahou vedoucích je, aby jejich svěřenci znali co nejvíce valašských písniček, ne jen ty, které zpívají v pásmu při vystoupeních.

Malý Sedmikvítek

Fotografie Valašského souboru Malý SedmikvítekPři vystoupeních doprovází mladší skupinu Malého Sedmikvítku hra na flétnu, starší skupině k tanci hraje Dětská cimbálová muzika. Děti vystupovaly na mnoha folklorních festivalech u nás i v zahraničí. Malý Sedmikvítek několikrát postoupil na Zemskou přehlídku dětských souborů, v roce 2007 se dokonce probojoval až do celostátního kola.

V roce 2012 na příklad zpestřil svým vystoupením program besedy o knize Tak mluvíme pod Radhoštěm, jejímiž autory jsou František a Mojmír Horečkovi, a která vyšla ke konci roku 2011. Při příležitosti Svátku matek děti vystupovaly na setkání Svazu tělesně postižených ve Frenštátě. Z folklorních slavností se účastnily Metlářského jarmarku v Zubří a festivalu V zámku a podzámčí v Přerově, v červnu dvakrát vystupovaly za hranicemi - v polské Wodzislavi a v Považské Bystrici na festivalu Otvára sa letu brána.

Vystupováním na jevišti ale činnost v Malém Sedmikvítku nekončí. Plesová sezona ve Frenštátě tradičně začíná Dětským valašským bálem, na který bývají pozvány i děti z jiných souborů, aby si společně zatancovaly a zahrály. V létě se každoročně koná prázdninvé soustředění, kde malí tanečníci kromě pilování naučených tanců také formou her a soutěží poznávají, jak se žilo kdysi. 

Externí WWW odkaz: https://sedmikvitek.webnode.cz/

Informace o kostele

WWW: http://www.novy-jicin.evangnet.cz

Adresa kostela: Janáčkovy sady 1

GPS: 49°35'26.905"N, 18°0'41.606"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Pavel Prejda

O vznik modlitebny se zasloužil výbor tehdejší Německo-české kazatelské stanice, založené v březnu 1900 staršovstvem Hodslavického sboru. Ten se již od počátku staral o zajištění větší místnosti nebo staršího domu jako fary a modlitebny, neboť shromáždění probíhala v bytě mladého teologa, vikáře F. Wehrenfenniga v tehdejší Laudonově ulici číslo 8 (dnes 28. října). Započalo se tedy se sbírkami po rodinách i okolních českých i německých sborech. Po nashromáždění dostatečného množství financí byl zakoupen pozemek, vypracován projekt a v r. 1907 započala stavební činnost. 5. července 1908 byla modlitebna otevřena za veliké účasti věřících obou národností. Tím vznikl samostatný farní sbor Evangeliské cíkve a.v. Pro členy německé i české národnosti v Novém Jičíně.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube