10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Olomouc, pravoslavný katedrální chrám sv. Gorazda

Program Noci kostelů 10. června 2022

Program dosud nebyl zadán, zkuste to později, případně se obraťte na kontaktní osobu kostela.

Informace o kostele

Adresa kostela: Gorazdovo náměstí Olomouc

GPS: 49°35'51.745"N, 17°16'7.87"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Alexej Kukhta

Popis
Kostel sv. Gorazda je volně stojící, symetrická a členitá stavba. Vrcholí osmibokou věží, zakončenou cibulovitou pozlacenou bání s křížem. V suterénu se nachází náhradní modlitebna, obklopená administrativními místnostmi. Ve zvýšeném přízemí je za předsíní, přístupnou venkovním schodištěm, vlastní chrámový prostor. Nad vstupem je v nice olej na plechu – obraz Sv. Gorazda, ve stěně zvonice nad chrámovou předsíní je obraz Bohorodičky. V zadní stěně půlkruhově ukončené apsidy je vsazena kamenná deska s letopočtem vzniku kostela. Inspiračním zdrojem byla tradiční byzantinizující architektura ruské provenience. Kostel je urbanistickou a architektonickou dominantou východní části centra města.

Historie
Kostel byl postavený v roce 1937 podle projektu Vsevoloda Kolomackého v byzantském slohu. V letech 1985 – 1987 došlo ke generální opravě průčelí a interiéru, při níž se změnila barevnost fasády.

Vybudování olomouckého pravoslavného kostela a založení pravoslavného episkopátu na území Československa bylo mimo jiné i výsledkem štěpení uvnitř československé církve, která se v Olomouci konstituovala v letech po 1. světové válce.  Olomouc se stala sídlem pravoslavného episkopátu a místem působení biskupa Gorazda.
 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube