07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Suchdol nad Odrou, evangelický kostel ČCE

Program Noci kostelů 7. června 2024

18:00 - 23:00 Otevřeno, možnost návštěvy

Informace o kostele

WWW: http://suchdol.evangnet.cz

Adresa kostela: Malá strana

GPS: Loc: 49°39'12.273"N, 17°55'46.034"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Anna Kalíšková

Návaznost na dopravu:

  • železnicí po hlavní trati Bohumín - Praha na vlakové nádraží Suchdol nad Odrou, poté 2km pěšky přes městys, kostel nelze minout. Suchdol nad Odrou má sice kostely dva a oba jsou dominantou městyse, ale evangelický je na levé a katolický na pravé straně, když přicházíte od nádraží.
  • železnicí po místních tratích Fulnek – Suchdol nad Odrou, Nový Jičín – Suchdol nad Odrou a Budišov nad Budišovkou – Suchdol nad Odrou.
  • vlastním autem, na kole nebo pěšky.
  • uvnitř Suchdola n. O. je možné autobusové spojení od železniční stanice (zastávka „podjezd“) k zastávce „kostel“ (pátá v pořadí) – toto spojení si musí najít každý individuálně podle příjezdu od vlaku, případně z Nového Jičína, spoj do Fulneku přes Suchdol n. O.

Historie a současnost
  Náš kostel tu stojí již 152 let. Postavili ho místní rodáci v roce 1858. V té době byl Suchdol nad Odrou německou obcí, kostel tedy postavili němečtí evangelíci. Ti byli po roce 1945 odsunuti a kostel byl dán do užívání Čechům, přesněji řečeno Valachům, kteří po válce přicházeli zabydlovat prázdné domy po Němcích. Ve velké vlně novoosídlenců se nacházely malé skupinky věřících jiného vyznání, byli zde například Volyňští Češi, kteří s sebou přinesli pravoslavné vyznání. Uvádím zde tuto skutečnost proto, že v našem kostele mají pravoslavní v pronájmu malý prostor se svým svatostánkem (je možno nahlédnout).
  Naposledy se kostel opravoval společně za účasti Čechů i Němců v roce 1945. Dokud to bylo možné, starali se o kostel sami farníci. Po jistém čase, kdy síly sboru již na údržbu kostela nestačily, převzal správu nad budovou československý stát - kostel byl uzavřen a obehnán plotem.
  Po změně režimu a po dlouhých letech, kdy byl kostel uzamčen, se hnuly ledy a po naléhavých urgencích byl kostel v roce 2008 převeden do vlastnictví sboru. Od té doby se snažíme ve spolupráci s rodáky obnovovat kostel do původní krásy. Hodně se nám podařilo, ale je před námi ještě dlouhá cesta.
  Proto si Vás dovolím touto cestou do našeho kostela pozvat, chceme, aby se tu setkávali různí lidé různého vyznání a různé barvy pleti. Je to důstojné místo, a proto se budeme snažit tento kostel zachovat pro příští generace.
Bohoslužby v kostele
  Konají se od 10:00 každou neděli od května do října.
Prohlídky interiéru
  Každý čtvrtek po celý rok od 10:00 do 17:00 nebo po telefonické domluvě na čísle 603 738 340 kdykoliv.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube