07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Drážov-Dobrš, kaple sv. Jana a Pavla

Program Noci kostelů 7. června 2024

18:30 - 21:00 Otevřeno, možnost návštěvy
18:30 - 20:30
Volání zvonů

Informace o kostele

Návaznost na dopravu:

Autobusem několikrát denně od Strakonic či od Vimperka přes Vacov. O víkendech autobusem do Chvalšovic (linka Praha - Strakonice- Stachy- Zadov) a 1,5 km pěšky. Automobilem cca 100 od místa.


Je zcela výjimečným případem stavby, jež druhotně nabyla charakteru zvonice. Drobný románský kostelík byl postaven kolem r.1230 v místě předpokládaného pohanského obětiště. Charakteristický je jednolodním prostorem s odsazenou věží, apsidou a především pseudogotickým patrem. Na jižní straně lodi je osazen románský portál, podobný svým tvaroslovím západnímu portálu farního kostela. Kaple sv Jana a Pavla je zcela výjimečným případem stavby, jež druhotně nabyla charakteru zvonice. Drobný románský kostelík byl postaven kolem r.1230 v místě předpokládaného pohanského obětiště. Charakteristický je jednolodním prostorem s odsazenou věží, apsidou a především pseudogotickým patrem. Na jižní straně lodi je osazen románský portál, podobný svým tvaroslovím západnímu portálu farního kostela. Pro účely zvonice byl ulit obrovský zvon, r.1561 v dílně pražského zvonaře Brickího z Cimperka. Ten stál původně samostatně v dřevěné zvonici na úpatí kopce a teprve v 19. století byl přesunut do dostavěného zvonového patra. Mimo něj jsou v románské věži ještě umístěny nad sebou dva menší zvony z 16. a 17.století.

       

Pro účely zvonice byl ulit obrovský zvon, r.1561 v dílně pražského zvonaře Brickího z Cimperka. Ten stál původně samostatně v dřevěné zvonici na úpatí kopce a teprve v 19. století byl přesunut do dostavěného zvonového patra. Mimo něj jsou v románské věži ještě umístěny nad sebou dva menší zvony z 16. a 17.století.

 

Více také na www.dobrs.cz

 

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube